Biografia  prasowa  

 

Siostra Blanka /Anna Wąsala/

 Organizatorka życia muzycznego  w szkole w Laskach

Muzyk i pedagog

 

    Siostra Blanka odeszła do Pana  

     

Źródło: www.triuno.pl  

Data opublikowania: luty  2014.   

 

    7 lutego 2014 r., o godz. 14.30 odeszła do Pana nasza Siostra Blanka od Dobrego Pasterza - Anna Wąsala,  przeżywszy lat 92, profesji zakonnej 50;  

uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 13 lutego w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach.  

 

Siostra Blanka urodzona 1 czerwca 1921 r. w Jędrzejowie kieleckim, wstąpiła do Zgromadzenia w październiku 1960 r. pozostawiając za sobą - wydawało się - życie zawodowe oddane muzyce.  

 

W ciągu całego życia zakonnego jednak, Siostra Blanka swoją wiedzę, umiejętności i pasję twórczą oddawała szerzeniu kultury muzycznej wśród wychowanków Lasek jako wychowawczyni, nauczycielka, organizatorka życia kulturalnego, a szczególnie muzycznego. Prowadziła chóry, z którymi koncertowała w Polsce i za jej granicami (Australia, Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania). Wyławiała talenty wokalne pośród niewidomych uczniów, uczyła i przygotowywała do dalszych studiów.  

Siostra Blanka jest inicjatorką i współorganizatorką Szkoły Muzycznej dla Niewidomych w Laskach, powstałej w 1996 r., w której pracowała jako nauczycielka przedmiotów teoretycznych i kierownik chóru "Leśne Ptaki", organizatorka wielu koncertów dla środowiska Lasek w wykonaniu znakomitych artystów instrumentalistów, wokalistów, kameralistów.  

 

Komponowała drobne utwory chóralne i solowe. Tworzyła muzykę do obrazów scenicznych wystawianych przez wychowanków Lasek. Teatr i widowiska sceniczne były bowiem kolejną bardzo ważną formą apostołowania Siostry Blanki wśród osób niewidomych i wraz z nimi. Bezpośrednio po II wojnie światowej Siostra sama występowała przez rok na scenie małego, ambitnego teatru objazdowego w Łowiczu i okolicach. Później mogła skorzystać z tego doświadczenia, organizując w Laskach grupę teatralną złożoną z niewidomych uczniów różnych klas, włączając często do współpracy znanych artystów scen polskich. Przy prawie wszystkich uroczystościach i rocznicach laskowskich występowała w roli scenarzysty, kompozytora i reżysera. Do repertuaru włączała wiele dzieł klasyki literatury, przybliżając je tym samym zarówno młodym aktorom, jak i laskowskiej widowni.  

 

W miesięczniku "Scena" scharakteryzowano opracowane przez s. Blankę formy teatralne jako "swoiste śpiewogry z udziałem aktorów w kostiumach, dla widzów pozbawionych percepcji obrazu będące żywym słuchowiskiem. Jest to zatem zapewne zupełnie nowy rodzaj sztuki teatralnej, przeznaczony do odbioru równoczesnego audiowizualnego oraz wyłącznie audialnego. Nikt z obecnych na sali nie zostaje pozbawiony współuczestnictwa w wydarzeniach, przygotowanych precyzyjnie w obu tych aspektach odbioru, demonstrowanych i wypowiadanych głosami zróżnicowanymi brzmieniem, natężeniem i dzielącą je od siebie przestrzenią" (czerwiec 1980).  

 

W tym samym artykule s. Blanka mówi o swojej pracy pedagogicznej: "Staram się uwrażliwiać dzieci na dobrą literaturę, poezję, muzykę; staram się uwrażliwiać je na piękno, rozsmakować w działaniach wymagających wysiłku, np. w opanowaniu muzyki Odrodzenia, pieśni dysonansowej z dysonansowym tekstem. Nazwałabym to wspólnym przedzieraniem się przez poezję, wspólnym z kolei przedzieraniem się przez poszczególne akordy, aby w końcu móc wiązać muzykę ze słowem, zespolić je w pieśń. Dzieci pokochały ten trud".  

 

Działalność ta została doceniona także przez jej współpracowników i następców - podczas uroczystych obchodów 85. urodzin Siostry Blanki, 31 maja 2006 r., w dowód wdzięczności za życie oddane Dziełu Matki Elżbiety Czackiej Siostra otrzymała laskowski medal "Pax et gaudium In cruce".  

 

Rok 2013 był rokiem jubileuszu 50-lecia profesji zakonnej Siostry Blanki, podczas którego - nie tak dawno, bo w połowie listopada - wspólnie z niewidomymi, dorosłymi już wychowankami Siostry Blanki z radością dziękowaliśmy za jej życie i powołanie.  

 

Od dziś "wiąże muzykę ze słowem i zespala je w pieśń" już przed Panem.

     

4