ZOFIA KRZEMKOWSKA

"Świat brajla" to tytuł nowej audycji, nadawanej w ramach audycji "Muzyka nocą". Informowaliśmy o tym w lutowej "Pochodni" z br. Wspomniany program opracowuje i prowadzi redaktor Wiesława Zychowicz, popularyzatorka problematyki osób pozbawionych wzroku na radiowej antenie. Zainaugurowała swoją współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych przed 14. laty. To ona zaproponowała regularne audycje o niewidomych, które realizowała w cyklach: "Sygnały świata" i "Impulsy".

Pani redaktor, z nieodłącznym magnetofonem do nagrywania, ciepła, serdeczna, bezpośrednia w kontaktach, szybko poznaje tajniki naszych spraw. Stara się do nich dotrzeć i zrozumieć, ma miły, wyraźny głos, tak ważny w kontaktach z niewidomymi. Jest otwarta na słowa aprobaty, sugestie tematyczne, a także czasem uwagi krytyczne. Nie ma dla niej nieważnych ludzi, problemów czy listów. Gdy prowadzi rozmowę, jest do niej zawsze przygotowana i wiele wie o rozmówcy. Potem z nagrania wyłuskuje to, co najistotniejsze. Radio ma przecież swoje wymagania - program musi być krótki, zwarty, interesujący, koncentrujący uwagę słuchacza na problemie. Takie są właśnie audycje redagowane przez redaktor Wiesławę Zychowicz - rzetelne, autentyczne, bez dłużyZn.

Zanim się takie stały, trzeba było zdobyć wiedzę tyflologiczną i - z biegiem lat - doświadczenie w pracy z niewidomymi. Pani Wiesława jest tam, gdzie się ją zaprasza lub tylko daje sygnał, że spotka kogoś ciekawego. Jej programy nie powstają tylko w Warszawie. Wyjeżdża w teren, nieraz setki kilometrów, nie bacząc na zmęczenie.

Osobiście spotkałyśmy się wielokrotnie w Bydgoszczy: w Ośrodku Szkolenia i Rehabilitacji Niewidomych, w Owińskach na zjeździe absolwentów z okazji 50_lecia szkoły, w Ustroniu Zawodziu podczas narady korespondentów czasopism brajlowskich. Rozmawiałyśmy także telefonicznie. Jej rozmówcami są: członkowie władz związkowych, kół terenowych, niewidome dzieci i ich rodzice, młodzi szukający swojej drogi życiowej (snuła z nimi wspomnienia z pobytu w szkole, prowokowała do oceny tego okresu w ich życiu). Rozmawiała: z niewidomymi nauczycielami, twórcami i pracującymi przy warsztacie, z niewidomymi matkami, babciami, gospodyniami domu, z nowo ociemniałymi. Interesuje się przebiegiem rehabilitacji i ich dalszym życiem.

Pamiętam dyskusje o roli radia w życiu niewidomego, przeprowadzoną w Elblągu, a relacjonowaną przez Polskie Radio. Pamiętam rozmowy w "Sygnałach świata" ze Zbigniewem Ebłowskim z Kwidzynia o rozpoznawanych słuchem głosach ptaków; z psychologiem Anną Kaźmierczak - o Laskach, z poetami: Andrzejem Bartyńskim i Stanisławem Machowiakiem. Niektóre z tych programów mam utrwalone na kasetach, by móc do nich wracać przy różnych okazjach, np. na prowadzonych przeze mnie lekcjach jako ilustracja możliwości niewidomych. Takie programy mogą powstawać dzięki zaangażowaniu, twórczej pracy, bogatej osobowości takich redaktorów, jak Wiesława Zychowicz. Programy adresowane były nie tylko do niewidomych, ale przede wszystkim promowały nasze sprawy wśród tych, którzy chcieli je poznać, a do tej pory nie mieli ku temu możliwości. Za poniesiony trud i przekazaną nam szybką informację, za ciekawe, chętnie słuchane audycje serdecznie Pani dziękujemy.

W nowym, proponowanym nam programie w "Świecie brajla" chcielibyśmy na nowo promować pismo punktowe, które pod naporem nowoczesnej techniki przeżywa jakby kryzys, jest niedoceniane przez samych niewidomych. Chcielibyśmy, by byli prezentowani dobrzy brajliści, laureaci konkursów dobrego czytania. Chcielibyśmy, by były one nadawane zawsze o tej samej porze, by podobnie jak "Impulsy" i "Sygnały świata" miały swoich stałych słuchaczy. Mamy nadzieję, że w przyszłości zyskają zrozumienie nasze powtarzane od lat postulaty, aby audycje o niewidomych i słabowidzących nadawane były w porze większej słuchalności, bo pora nocna zdecydowanie ogranicza grono słuchaczy.

Niewidomi to wierni słuchacze Polskiego Radia. Oczekują szybkiej, konkretnej informacji, komentarza do ważniejszych wydarzeń, programów dostarczających wiedzy, dobrej prozy, poezji, muzyki i rozrywki.

Dodajmy, że zainteresowania radiowe pani Wiesławy nie ograniczają się tylko do niewidomych. Interesuje się szeroko pojętą tematyką społeczno-kulturalną. Zaprasza do rozmów profesorów i wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie. Te programy także cieszą się dużym zainteresowaniem. Za wszystkie audycje dla słuchaczy i wśród słuchaczy jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

P$S. Pragniemy poinformować, iż audycja "Świat brajla" nie jest już nadawana, jak pisaliśmy, z 4 na 5 każdego miesiąca, lecz w nocy z

pierwszej niedzieli na poniedziałek każdego miesiąca.

Pochodnia marzec 1998