Biografia prasowa  

 

 Danuta Tomerska  

redaktor naczelny  wydawnictw książkowych  

  Polskiego Związku Niewidomych

Autorka licznych artykułów prasowych

 

 

Drzwi dla książki otwarte  Józef Szczurek  

 

 Od ponad czterdziestu lat częłsto    gości na łamach "Światełka", jako autorka ciekawych i pięknie napisanych     artykułów. przedstawia w nich    najczęściej  ludzi mającychj   duże zasługi  w tworzeniu polskiej  kultury narodowej, głównie w dziedzinie literatury, filmu, sztuki teatralnej i muzyki.  przypuszczam, że  czytelnicy  już domyślają się,  iż mam na uwadze panią Danutę tomerską - oddanego przyjaciela  czasopisma.

wystarczy przypomnieć tylko niektóre jej    artykuły z ostatnich  kilku miesięcy  - na przykład  o papieżu Janie Pawle II, zwłaszcza z okresu,   kiedy był młodym   człowiekiem,  czy  o działalności  wielkich artystów sceny polskiej - Ireny kwiatkowskiej lub Krzysztofa Kolbergera,   aby   uświadomić sobie,  jak wiele w nich ciepła i   uznania, z    jaką wrażliwością i  precyzją  uwypuklają  co w  człowieku jest  najlepsze, najpiękniejsze.  

Pani Danuta tomerska  urodziła  się  na Lubelszczyźnie.W 1955 roku ukończyła studia polonistyczne  w Uniwersytecie  Warszawskim  i rozpoczęła pracę  w Dziale Wydawniczym  Polskiego Związku Niewidomych w warszawie.Jej wiedza humanistyczna i zamiłowania literackie szybko  zostały docenione.    powierzono jej   kierowanie  wydawnictwem książkowym. Jego    zadania  polegały na  wyborze i przygotowaniu  książek    do druku w brajlu oraz  do nagrania na taśmie magnetofonowej.  

W latach 50. i 60. szybko rosła liczba  niewidomych uczniów  w szkołach specjalnych w całym kraju. Wielką  troską władz oświatowych  i Polskiego Związku Niewidomych było zapewnienie im wydrukowanych w brajlu  podręczników do wszystkich przedmiotów. Praca nad nimi również koncentrowała się  w wydawnictwie książkowym PZN.   Mgr Danuta Tomerska przygotowywała je we współpracy  z niewidomymi fachowcami oraz  Państwowym Zakładem Wydawnictw szkolnych.  Najpierw wyszły brajlowskie  podręczniki dla szkół  podstawowych, a następnie  dla szkół   średnich i niektóre pozycje dla   wyższych uczelni.  

ani Danuta Tomerska  wywarła  wielki wpływ na    podniesieie się oświaty i kultury niewidomych w Polsce. Zawsze    kochała książki i mimo podeszłego wieku nadal dużo czyta, a miłość  tę potrafiła przelać na  tysiące czytelników.   Wydawmictwem książkowym PZN  kierowała  przez ponad  czterdzieści lat. Dzięki jej zaangażowaniu i ofiarnej pracy,    w tym okresie Związek wydał  ponad  sześć tysięcy książek nagranych na  kasety magnetofonowe , niektóre w kilkunastu lub kilkudziesięciu egzemlarzach, i ponad  dwa tysiące tytułów  w pismie  punktowym.  

     Ogromną wagę przywiązywała do jakości wydania książki.  Było to  bardzo ważne przy  nagrywaniu   literatury na kasety magnetofonowe.  Najpier lektorami byli  spikerzy radiowi  ale pod koniec lat 70. nawiązała  bliskie kontakty z aktorami  scen warszawskich.  

  czytali najwybitiejsi artyści.To wzbogacało  książki,  nadawało im dodatkowy  wymiar  artystyczny. W  wyniku    szybkich zmian technicznych  w odbiorze fonicznym , żywopt kaset magnetofonowych się już zakończył, ale  książki, dzięki digitalizacji,   przeniesione zostały na  nowoczesne   nośniki, główie na  elektroiczne  karty pamięci.  Pozwoliło to na utrwalenie głosów  najwybitniejszych polskich artystów na długie  lata  .    

na tych  przedsięwzięciach nie kończyła się praca popularyzacyjna  pani redaktor tomerskiej na niwie   kultury.  Przez kilkadziesiąt lat redagowała w" Pochodni"  rubrykę: "Zapowiedzi wydawnicze". Omawiała w niej treść  książek opuszczających drukarnię  brajlowską i  studia nagrań  , a  także okoliczności , w jakich dzieła literackie  powstawały  oraz   w krótkim zarysie biografie ich autorów. te  doniesienia  spełniały bardzo ważne   zadania , gdyż  ułatwiały dobór lektury i poszerzały ogólną wiedzę  o świecie książki.

 I jeszcze jeden  istotny aspekt.   Danuta Tomerska  przez cały czas  swej pracy w wydawnictwach PZN była mocno związana  z brajlowskimi czasopismami   dla dzieci, co przejawiało się między innymi w   aktywnym uczestniczeniu we  wszelkich akcjach oświatowo-rozrywkowych. Warto przypomnieć, że w minionych latach   przynajmniej raz w roku  były organizowane konkursy czytelnicze  na temat  wybranej książki  brajlowskiej.    Dzieci bardzo lubiły te imprezy.  w Redakcja utrzymywała żywy kontakt ze swymi czytelnikami poprzez częste wyjazdy do ośrodków szkolnych i bezpośrediie  spotkania z uczniami i ich nauczycielami.  W tych  wyjazdach   i organizowaniu konkursów prawie zawsze    brała udział pani Danuta, jako że bardzo dobrze czuła się  wśród   dzieci.  Ponadto   kontakty te  ułatiwały je  rozeznanie, jakie książki i dlaczego   mają największe powodzenie  u odbiorcÓw.      

Rzadko się zdarza,  aby czyjaś praca  znajdowała  powszechne uznanie  i wdzięczność  , ale pani Danuta Tomerska  jest  przykładem, że jest to  możliwe.   Cenią  ją  Czytelnicy   wybranych i przygotowanych przez nią książek, a także   władze związkowei i państwowe. Świadczą o tym między innymi liczne  odznaczenia. Oto tylko niektóre z nich: krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Edukacji Narodowej, Złota Odznaka za  Zasługi dla Kultury,  Złota Odznaka PZN, Nagroda  kpt Jana Silhana, przyznawana do końca minionego wieku ludziom   mającym    duże zasługi w pracy dla dobra niewidomych.  

Aby rys biograficzny Pani Danuty nie był  zbyt ogólny, dodajmy jeszcze, że   jest nie tylko mamą  dwójki dzieci, ale także babcią   czterech    ulubionych wnuków, którzy   są już na uczelniach   polskich i francuskich.  

Mamy   ufną nadzieję, że pani Danuta  Tomerska   przez długi jeszcze czas, swą wiedzą, miłością do  książek  i przyjaźnią dla ludzi będzie w zbogacała treści "Światełka ", a czytelnicy,  z taką samą, jak  dotychczas ciekawością i  wdzięcznością  będą się  cieszyli jej  spotkaniami na kartach  czasopisma.  

Światełko  grudzień 2011