Dobrosław Spychalski  

Jest jedynym spośród żyjących, znanych mi ludzi,  którzy utracili wzrok   w wyniku  walk w powstaniu warszawskim. Ma 82 lata,    od dłuższego czasu  choroba uniemożliwia mu   udział w życiu społecznym.  

 W czasie  powstania warszawskiego należał do  harcerskiego plutonu 101 będącego częścią zgrupowania mjr Bartkiewicza. Jego pluton trzymał straż  przy jednym z obiektów  ważnych  dla  strategicznych celów obrony.   Na skutek wybuchu  niemieckiej bomby, już drugiego dnia powstania stracił  wzrok i odniósł inne rany.    

Po  zburzeniu  przez Niemców Warszawy, jego rodzina przeniosła się do Łodzi. Osiemnastoletni Dobrosław, zdrobniale: Sławek,  unikał  kontaktów z niewidomymi.  Pamiętał ich  jedynie, jako żebraków z okresu międzywojennego,  toteż gdy zainteresował się nim   ówczesny dyrektor  łódzkiej szkoły dla niewidomych dzieci w Łodzi - Józef Buczkowski,  w ogóle nie  zareagował. Dopiero drugi telefon   dyrektora skłonił go do  spotkania z niewidomymi. I to było przełomowe wydarzenie w jego życiu.

Wkrótce  został członkiem Koła Uczących się Niewidomych,  nauczył się pisma Braillea, rozpoczął samodzielne poruszanie się po ulicach miasta,  poznał wielu wybitnych  niewidomych ludzi, między innym  -dr  Włodzimierza  Dolańskiego,  którzy stali się dla niego wzorem do naśladowania.  Zdopingowało go to do  Zapisania się  na studia  socjologiczne. Po przeniesieniu się  rodziny do Warszawy  w 1949 roku,  kontynuował studia na Uniwersytecie warszawskim, niestety, nie mógł ich ukończyć, gdyż  Wydział  Socjologiczny  zlikwidowany został  w 1951 r.                    

 1952 r. Dobrosław Spychalski został pracownikiem Biblioteki Centralnej PZN, a  cztery lata  później  objął stanowisko jej dyrektora. Piąty Krajowy  Zjazd  delegatów PZN w 1969 roku   wybrał go na przewodniczącego  Zarządu Głównego  Polskiego Związku Niewidomych. W czasie siedmioletniego kierowania organizacją, nakreślił  kilka priorytetów, które powinny dominować w  środowisku niewidomych  w  Polsce. Należały do  nich: współpraca pomiędzy głównymi    organizacjami i instytucjami, jak  PZN, Związek Spółdzielni Niewidomych i  szkolnictwo dla niewidomych dzieci,  harmonijne współdziałanie  z centralnymi i terenowymi   strukturami władzy  administracyjnej, intensywne  upowszechnianie oświaty i kultury wśród niewidomych.  Za jego kadencji oddano do użytku drugi gmach na ulicy Konwiktorskiej w Warszawie, w którym znajduje się  Biblioteka Centralna i studia nagrań. Dobrosław Spychalski, jako jeden z niewielu działaczy, otrzymał  Krzyż Komandorski  Orderu Odrodzenia Polski.

/Fragment artykułu: "Historia i nieco później", zamieszczonego w sierpniowym numerze Biuletynu Informacyjnego "Trakt" 2008r.  autorstwa Józefa Szczurka/