Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku oraz Fundacja "Praca dla Niewidomych" w dniu 14 października 2013r., w Teatrze Żydowskim w Warszawie w przeddzień Międzynarodowego Dnia Białej Laski, zorganizowały uroczysty koncert pod nazwą "A witajcie przyjaciele".  

Zebranych powitał i przewodniczył uroczystości Prezes Zarządu Fundacji "Praca dla Niewidomych" Pan Piotr Konczewski.  

Na koncert przybyło liczne grono gości. Wymieniam najważniejszych z nich:  

- Stanisław Świderski - prezes Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku,

- Cecylia Maria Czartoryska, która przez wiele lat kierowała Domem Dziecka Niewidomego w Warszawie,  

- Anna Woźniak-Szymańska - przewodnicząca Zarządu Głównego PZN,

- Władysław Gołąb - prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi,  

- Grzegorz Kozłowski - przewodniczący Zarządu Głównego TPG.

 

W koncercie wystąpiły: Ludowy Zespół Artystyczny "Promni" im. Zofii Solarzowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz zespół Kuźnia Artystyczna Centrum Kultury Wilanów.  

Zespoły zaprezentowały: tańce południowego Podlasia, tańce lubelskie, tańce Wilanowa i południowego Mazowsza (Kuźnia Artystyczna), tańce opoczyńskie i tańce górali spiskich.  

 

Prezes Stanisław Świderski w dniu 14 października obchodzi urodziny. W czasie opisywanej uroczystości były to osiemdziesiąte dziewiąte urodziny. Pan Prezes otrzymał z tej okazji wiele życzeń. Został też wyróżniony odznaką "Przyjaciel Niewidomych", którą wręczyła przewodnicząca ZG PZN p. Anna Woźniak-Szymańska.   

Redakcja Wiedzy i Myśli składa Panu Prezesowi Stanisławowi Świderskiemu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Życzymy dalszych wielu lat życia w dobrym zdrowiu i dalszej owocnej pracy dla polskich niewidomych. Wszystkiego najlepszego Panie Prezesie!  

*   *   *

 

Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku

     

Źródło: Informacja Fundacji "Praca dla Niewidomych"  

 

Komitet jest jedną z najstarszych polonijnych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych. W czasie II wojny światowej Zakład dla Niewidomych w Laskach uległ poważnym zniszczeniom. Jego przedstawiciele zwrócili się wówczas o pomoc do osób, którym losy ośrodka nie były obojętne, a które po II wojnie światowej wyemigrowały do Ameryki. W odpowiedzi na ten apel utworzono Komitet Pomocy Niewidomym, początkowo związany z American Foundation for Overseas Blind.  

Pierwszym wydarzeniem charytatywnym zorganizowanym pod egidą Komitetu był koncert, który odbył się 5 maja 1947 roku. To był początek pomocy. Wysyłano do Lasek odzież i obuwie, żywność, lekarstwa, strzykawki i igły, materiały dentystyczne, instrumenty muzyczne, nuty w brajlu i pomoce szkolne. W tym czasie główną inicjatorką podejmowanych w ramach tej organizacji działań była znana i ceniona w środowisku polonijnym Felicja Krance. Po tym, gdy opuściła Nowy Jork, zastąpiła ją siostra - Aniela Mieczysławska. Po Jej wyjeździe na stałe do Anglii na czele Komitetu stanęła Halina Rodzińska, która pierwsze doświadczenia kwestorskie zdobywała już w czasie wojny. Dzięki licznym znajomościom w środowisku wybitnych Polaków zawsze mogła liczyć na wsparcie realizowanych na rzecz Komitetu przedsięwzięć.  

Po wielu latach kierownictwo nad Komitetem objęła utalentowana organizacyjnie Karin Falencki. Począwszy od lat siedemdziesiątych wiele czasu i energii Komitetowi poświęcała Danuta Świderska . Osobą, która zawsze z entuzjazmem i poświęceniem wspierała Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce był i do dziś pozostaje Stanisław Świderski. Dzięki niemu organizacja ta zaczęła działać według nowych zasad. Również z jego inicjatywy unowocześniono metody zbierania funduszy na rzecz Komitetu.  

Pan Stanisław Świderski w roku 1978 został Prezesem zarządu tej organizacji. Jest  odznaczony     Krzyżem   Komandorskim  Orderu Zasługi RP.    Marszałek Województwa Mazowieckiego odznaczył Pana Stanisława medalem pamiątkowym "PROMASOVIA". Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wręczył Mu statuetkę za propagowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych, zaś Polski Związek Niewidomych docenił działalność Pana Stanisława Złotą Honorową Odznaką. Prezes Świderski otrzymał także honorowe członkostwo od Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Od wielu lat w prace Komitetu angażuje się Pani Barbara Krzywicka-Świderska.  

    W latach osiemdziesiątych Komitet rozszerzył działalność wspierając swoją pomocą już nie tylko Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, lecz także całe środowisko niewidomych w Polsce. Polonia amerykańska nawiązywała wtedy coraz szersze kontakty z innymi organizacjami niewidomych w naszym kraju po to, by móc udzielać im konkretnej pomocy. Właśnie w ten sposób rozpoczęto współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych, Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym, Spółdzielnią "Nowa Praca Niewidomych", Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Niedowidzących - CROSS, Stowarzyszeniem "Tęcza" i wieloma innymi.

Komitet Nowojorski na bieżąco uczestniczy w życiu środowisk osób niewidomych w Polsce, finansuje ich najpilniejsze potrzeby uczestnicząc w ich rozwoju. Przez ponad pół wieku istnienia Komitet dostosowywał swoją pomoc do zmieniających się potrzeb osób niewidomych. Finansował lub współfinansował odbudowę i budowę wielu obiektów służących niewidomym w Polsce, takich jak:  

- Przedszkole,  

- Pawilon dla Dzieci opóźnionych w rozwoju umysłowym,  

- "Szpitalik"  

- Dom dla Niewidomych Kobiet w Żułowie,  

- Centrum Rehabilitacji Zawodowej w Laskach,  

- Biblioteka w Laskach im. Mileny Jurzykowskiej,

- Szkoła Masażu w Krakowie,  

- Szkoła Muzyczna z internatem przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Krakowie,  

- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niedowidzących w Bydgoszczy,  

- Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Niewidomych wraz z przychodniami lekarskimi w Olsztynie,

- Ośrodek dla Niewidomych Mężczyzn w Niepołomicach.

- Budynki w zakładzie w Stanisławowie służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych,

- Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy i Ośrodek Wczesnej Interwencji w Sobieszewie.  

Sytuacja społeczno-polityczna w Polsce po roku 1989 przyczyniła się do zmiany dotychczasowych form działania na rzecz osób niewidomych. Sprzyjało to utworzeniu nowej, sprawniejszej organizacji koordynującej pomoc dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, którą stała się Fundacja "Praca dla Niewidomych" powołana w 1991 roku przez Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku. Fundacja jest wykonawcą woli Komitetu i reprezentuje go w Polsce, poza tym realizuje również własne inicjatywy.

Wiedza i Myśl listopad 2013