Biografia prasowa  

 

Rudolf Stasik  

Muzyk,  stroiciel,  sprzedawca fortepianów  

Wybitny  działacz i organizator  ruchu niewidomych na Górnym Śląsku  

 

 

Rudolf Stasik  

   Stanisław Żemis  

 

    W dniu 19 września tego roku, idąc do pracy, zmarł na udar serca kolega Rudolf Andrzej Stasik z Bytomia.

Rudolf Andrzej Stasik był jednym z pionierów ruchu organizacyjnego śląskich niewidomych i całe swe życie im poświęcił. Zasługuje on w pełni na wdzięczną pamięć ogółuniewidomych. Urodził się   28 listopada 1885 roku w Rozbarku - Bytomiu. Rodziców stracił, mając siedem lat.  po piętnastym roku życia utracił wzrok przez zapryśnięcie oka żrącym kwasem. W 1901 roku dostał się do Zakładu dla Niewidomych we Wrocławiu, gdzie przebywał przez pięć lat i gdzie zdobył przygotowanie do życia "po niewidomemu". W zakładzie tym uczy się muzyki i strojenia fortepianów.  

 Po powrocie do Bytomia udziela lekcji muzyki i zajmuje się stroicielstwem. Odznacza się wielką pracowitością i wkrótce dochodzi do znacznego majątku. W roku 1911 zakłada własny skład instrumentów muzycznych, w którym prowadzi ich naprawę, sprzedaż i wypożyczalnię pianin i fortepianów oraz ich strojenie. Firma ta egzystuje do1945  roku.  

W 1914 Rudolf Andrzej Stasik ożenił się z młodą i ładną niewiastą; mieli pięcioro dzieci. Po kilku latach rozchodzą się jednak.   Stasik sam wychowuje swoje dzieci. Powtórnie ożenił się w 1948r.  Obecnie osierocił żonę i ośmioletniego synka.

W grudniu 1911 roku wraz z dziesięcioma innymi niewidomymi zakłada w Bytomiu Górnośląskie Stowarzyszenie Niewidomych - Oberschlessischer Blinden Verrein. Pierwsze zebrania odbywają się w mieszkaniu Stasika. Stowarzyszenie to rozrasta się szybko; w niedługim czasie dochodzi do pięciuset - sześciuset członków i posiada dziewięć kół, rozsianych po Śląsku i Opolszczyźnie.  

 Do Stowarzyszenia, oprócz niewidomych członków rzeczywistych, należą i osoby widzące, jako członkowie wspierający. Stowarzyszenie współpracuje z duchowieństwem, gminami, a przede wszystkim z Katolicką Ligą Kobiet, która przychodzi niewidomym z wydajną pomocą w urządzaniu wszelkich imprez o charakterze kulturalno - oświatowym i w gromadzeniu funduszy z ofiar społecznych.  

W Bytomiu Stowarzyszenie zakupuje dom, w którym zakłada warsztaty szczotkarskie i koszykarskie. W domu tym obecnie mieści się spółdzielnia niewidomych i internat. Stowarzyszenie zakłada warsztaty i w innych miastach śląskich. W warsztatach pracują i uczą się zawodu śląscy niewidomi. Ponadto Stowarzyszenie pośredniczy w wynajdowaniu pracy dla niewidomych w innych zakładach i organizuje pracę chałupniczą. Stowarzyszenie wyjednuje pewne przywileje dla niewidomych, na przykład ulgi w podatkach komunalnych, zniżkę w płaceniu podatku obrotowego, zniżki w przejazdach kolejowych i tramwajowych. Niewidome dzieci i dorosłych ociemniałych Stowarzyszenie kieruje do zakładów we Wrocławiu i w Berlinie.  

Rudolf Andrzej Stasik z ramienia Niemieckiego Ministerstwa Opieki Społecznej jest kuratorem do spraw niewidomych w Prowincji Śląskiej. Stanowisko to wybitnie dopomaga Stasikowi w jego działalności społecznej i ułatwia pracę Stowarzyszenia. Po podziale Śląska na polski i niemiecki powstaje w Chorzowie Stowarzyszenie Niewidomych Województwa Śląskiego, a Stasik nadal prowadzi pracę na Śląsku niemieckim. Stowarzyszenia te w dalszym ciągu współpracują ze sobą.  

Pisząc o Stasiku, należy podkreślić z uznaniem jeszcze jeden moment. Na śląskiej rubieży istniały znaczne antagonizmy i walki narodowościowe. Dla Kolegi Stasika względy te nie odgrywały żadnej roli. Stał on na słusznym stanowisku, że każdy niewidomy jest jednakowo nieszczęśliwy z powodu utraty wzroku i każdemu należy się jednakowa pomoc.  

Dziś, oddając hołd Koledze Stasikowi, bierzmy go za przykład prawości, pracowitości i wielkiej ofiarności w pracy społecznej dla niewidomych.  

Pochodnia, listopad 1957

 

 -