Prof. Zofia Sękowska nie żyje  

    W sobotę 4 stycznia br,w lubelskim szpitalu, po długiej chorobie, w wieku 72 lat, zmarła prof. Zofia Sękowska. Pogrzeb odbył się 9 stycznia na cmentarzu przy kościele  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.W kondukcie żałobnym uczestniczyły  setki ludzi, a wśród nich delegacje z różnych uczelni. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentowała wizytator Wiesława Maleszka, a Zarząd Główny PZN - prezes Andrzej Kaszta i dyrektor rehabilitacji - Józef Mendruń.   Najpierw trumna była wystawiona w sali Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a następnie przewieziono ją do kościoła KUL i tu odbyły się uroczystości pogrzebowe  .   

Zofia Sękowska odegrała olbrzymią rolę w rozwoju tyflologii w Polsce, a także innych nauk dotyczących ludzi niepełnosprawnych. Działalność naukowo-dydaktyczną rozpoczęła w 1959 roku. Jej praca doktorska i habilitacyjna poświęcone były zagadnieniom niewidomych.

  W Uniwersytecie Marii Curie_Skłodowskiej w Lublinie stworzyła Zakład Pedagogiki Specjalnej, którym kierowała prawie aż do śmierci.  Powołała nowy kierunek studiów - pedagogika specjalna - funkcjonujący w systemie stacjonarnym i zaocznym. Absolwenci tego kierunku uzyskują tytuł magistra pedagogiki specjalnej w zakresie oligofrenopedagogiki lub tyflopedagogiki. Stworzyła także Podyplomowe Studium Pedagogiki Specjalnej w zakresie oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki i surdopedagogiki. Zawsze troszczyła się o wysoki poziom kształcenia studentów, jak również dbała o rozwój naukowy pracowników Zakładu.  

W 1978 roku Rada Państwa nadała  Zofii Sękowskiej tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1988 roku - profesora zwyczajnego.W czasie swojej pracy dydaktycznej prof. Zofia Sękowska była promotorem ponad trzystu prac magisterskich. Jej magistranci pracują w  ośrodkach szkolno_wychowawczych dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Polsce oraz w instytucjach związanych z rehabilitacją osób z inwalidztwem wzroku.   

 Z naszą  problematyką była także związana poprzez swego męża, wybitnego działacza społecznego i gospodarczego - Modesta Sękowskiego, który w ruchu niewidomych w Polsce, a zwłaszcza na Lubelszczyźnie, odegrał wielką rolę. Za zasługi dla inwalidów wzroku w Polsce władze Związku nadały  Zofii  Sękowskiej tytuł Honorowego Członka PZN. Uczestniczyła we wszystkich jego  zjazdach krajowych i innych ważnych uroczystościach. Cieszyła się  uznaniem, szacunkiem i zaufaniem niewidomych w Polsce. Otrzymała Złotą Honorową Odznakę PZN, a w 1991 roku,  za całokształt działalności naukowej z dziedziny tyflologii dydaktycznej i społecznej, przyznano jej honorowy tytuł laureatki i Nagrodę im.kpt.Jana Silhana.

Śmierć prof. Zofii Sękowskiej okryła żałobą nie tylko środowiska naukowe Lublina i Jej rodzinę, ale również niewidomych w całym kraju.   

   Serdeczna cześć Jej pamięci!

Pochodnia luty 1997

 

Widzący - niewidomym 2010