Bliżej zdrowia.

 Jacek Reichert  

                               

   Ruch w naszym życiu odgrywa niepoślednią rolę, której nie możemy nie docenić a na pewno nie wolno nam go zbagatelizować. Profesor Dega, najwyższy autorytet z dziedziny ortopedii i rehabilitacji mówił, że "ruch, aktywność fizyczna jest najlepszym i najbezpieczniejszym lekarstwem dla naszego zdrowia". W całej rozciągłości zgadzam się z panem profesorem. W mojej ponad 10-cio letniej praktyce lekarskiej widziałem "wiele cudów", które miały swój początek w tym, że chory , mocno cierpiący człowiek przekonał się do ćwiczeń gimnastycznych. Pacjenci po ciężkich urazach, po wylewach do mózgu pozostawieni samym sobie, nie korzystający z sal gimnastycznych lub pomocy fizjoterapeutów nie są w stanie poprawić swojej sprawności, włączyć się w normalne życie. Kolejny z pacjentów cierpiał od kilku miesięcy z powodu silnych bólów barku. Zdążył zjeść pół apteki i dostać alergii skórnej. Zacząłem: "czy miał pan ćwiczenia?" "Ależ nie -   

patrzył na mnie z przestrachem i niedowierzaniem. "Niech pan się nie boi. Są to specjalne ćwiczenia. Pan oszczędza bark, tworzą się przykurcze a przykurcze to nieustanny ból i należy przerwać to błędne koło." Już dwa tygodnie później wchodził do gabinetu: "mogę spać, naprawdę mogę spokojnie spać." Po następnych dwóch tygodniach ból był tylko niemiłym wspomnieniem.  

  Można łatwo się domyślić, że kinezyterapię czyli leczenie ruchem stosuje się we wszelkich schorzeniach układu ruchu od niewinnych bólów kręgosłupa czy stawów do bardzo poważnych, trudnych do leczenia chorób. A wszystko rozpoczęło się już w starożytności.  

Starochińska filozofia Konfucjusza około 2700 lat przed naszą erą eksponowała i ukazywała znaczenie różnych pozycji ciała w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o działającym 400 lat p.n.e. greckim medyku Hipokratesie, twórcy szkoły lekarskiej z miejscowości Kos, który za dwa główne filary całej wiedzy medycznej uważał gimnastykę i dietetykę. Obecnie kinezyterapia jest ściśle związana z rehabilitacją leczniczą i ma olbrzymie znaczenie. Jest stosowana w pediatrii głównie w wadach wrodzonych jak zwichnięcie bioder czy w bocznych skrzywieniach kręgosłupa, w rehabilitacji pozawałowej serca czy poudarowej mózgu, po operacjach brzusznych, w chorobach układu oddechowego i wielu innych. Ciekawostką może być to, że na przykład w zaparciach czy w żylakach kiszki stolcowej a także kończyn dolnych ćwiczenia są bardzo pomocne i należą do podstawowych metod ich profilaktyki i leczenia.  

 

Podobnie ćwiczenia oddechowe. Płuca według licznych autorów są najważniejszym narządem człowieka odpowiadającym za nasze zdrowie.
Im lepsze płuca tym doskonalsze zdrowie. Stajemy więc w przewietrzonym pokoju i nosem nabieramy maksymalną ilość powietrza w taki sposób, aby wydymać brzuch. Przytrzymujemy następnie nieco wdychane powietrze a potem, jakby samowolnie wydychamy przez nos i usta. Powtarzamy to kilkakrotnie. Ćwiczcie, oddychajcie a zobaczycie, że to wam pomoże i sami zdziwicie się, że to takie proste a takie skuteczne. Zachęcam ponadto do spacerów i to nawet w nienajlepszą pogodę, namawiam do jazdy na rowerze, ja to robię w duecie na tandemie lub można przemierzać kilometry w domu na specjalnym rowerze do ćwiczeń. Powodzenia.  

 

   Życie jest powieścią, której zawsze grozi skrócenie. Pijąc zdrowie cudze tracimy swoje. Zdrowie łatwo stracić ale trudno odzyskać. Tymi fraszkami pragnę przejść do znaczenia psychiki w naszym życiu, która jest szalenie ważna. Szczególnie w procesie leczenia i rekonwalescencji odgrywała i odgrywa istotną a nierzadko najważniejszą rolę. Kłopoty i przykrości w domu, pracy czy dotyczące naszego zdrowia próbuje się rozwiązywać metodami wykorzystując nasze nastawienie, nasze pozytywne myślenie. Są liczne szkoły, wielu autorów, którzy pragną nam w tym dobrym myśleniu dopomóc, uczulić nas na inny sposób myślenia. Sam tego doświadczyłem i od ponad dwóch lat pozytywne myślenie odmieniło moje życie. Wiele problemów przestało nimi być, odzyskałem wewnętrzny spokój, mobilizację i siłę do działania. Przyjąłem założenie za poradą mądrych ludzi, że w istocie tylko jedna rzecz może rozwiązać większość problemów  

-miłość do samego siebie. Nie ma to nic wspólnego z egoizmem. Gdy pokochamy siebie to z każdym dniem w zdumiewający sposób zmienia się na lepsze nasze życie. Poprawia się samopoczucie, w cudowny sposób znikają bóle kręgosłupa i głowy, otrzymujemy posadę, którą pragnęliśmy, rozwiązują się nasze kłopoty finansowe a bliscy i sąsiedzi patrzą na nas życzliwiej. To bardzo prosta zasada kochać siebie. Dla mnie oznacza to wejrzenie w głąb siebie i odkrycie kim naprawdę jestem, odkrycie, że mogę być lepszy, że mogę żyć pełniej. To naprawdę nie jest egoizm. Uczucie to oczyszcza nas w stopniu wystarczającym, żebyśmy mogli kochać innych ludzi. Miłość to głęboka akceptacja. Przez kochanie samego siebie rozumiem akceptację tego jakim jestem. Akceptuję w sobie wszystko, swoje kalectwo, dziwactwa, rzeczy, których nie wykonuję zbyt dobrze a także moje zalety. Niestety wielu z nas nie pokocha siebie, dopóki nie straci na wadze, nie dostanie podwyżki , pracy lub kosztownego prezentu, nie będzie nieć ukochanej lub ukochanego. Często miłość do siebie uzależniamy od spełnienia tych warunków. Możemy to jednak zmienić, zmienić choćby zaraz, choćby dzisiaj. Pokochajmy siebie takimi jakimi jesteśmy. Jeżeli już dzisiaj nie jesteś gotów, by pokochać siebie, nie pokochasz siebie także jutro, ponieważ to, co przeszkadza ci dziś, jutro również będzie istniało. Być może znajdziesz tę samą wymówkę za kilkanaście lat lub nawet wówczas, gdy twoje życie będzie już dobiegać końca. Dzisiaj jest dniem, w którym możesz pokochać siebie całkowicie, nie żądając nic w zamian. Miłość zaczyna się od własnego domu, od najbliższego otoczenia. Biblia mówi: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Nierzadko zapominamy o tych ostatnich słowach- jak siebie samego. Będzie nam źle, będziemy się miotać a problemy będą narastać dopóki w nas samych nie narodzi się miłość. To najpiękniejszy dar jaki możemy sobie ofiarować. Miłość możemy wybrać tak samo jak wybieramy smutek, nałogi, złość czy nienawiść. My możemy wybrać miłość. Ten wybór zawsze należy do nas i tylko do nas. Spróbujmy, gorąco namawiam. Miłość to najpotężniejsza siła uzdrawiająca, jaka istnieje. Proponuję ćwiczenie. Siądźmy lub połóżmy się wygodnie. Zamknijmy oczy. Pobiegnijmy myślami w miłe chwile, dobre wspomnienia, łagodne krajobrazy. Próbujmy wyłączyć się, aby nic nam nie przeszkadzało. A teraz powtarzajmy kocham i akceptuję siebie. Kilkanaście, kilkadziesiąt razy. Róbmy to jak najczęściej. Zobaczycie sami co się z wami będzie działo. To ćwiczenie rozpoczyna pozytywne myślenie o sobie, pozytywne myślenie o innych.  

  Siła psychiki jest olbrzymia, ma potężną moc i energię. Może posłużyć mam do destrukcji i niewyobrażalnych zniszczeń a możemy ją wykorzystać do cudownych uzdrowień. W mojej praktyce lekarskiej spotkałem się i z jednym i z drugim. Groźna choroba, cierpienie może być wyjściem zarówno do śmierci jak i uzdrowienia. Z punktu widzenia medycyny nie potrafimy tego wytłumaczyć. Moja koleżanka z pracy, której koledzy, lekarze dawali 2-3 tygodnie życia żyje już ponad dwa lata. Wiem, że powtarza sobie ciągle, ja nie jestem chora, ja nie umrę. Żyje i coś w tym musi być. Nie chcę Państwu powiedzieć, że zawsze i wszędzie jesteśmy sobie w stanie pomóc. Pragnę jednak uświadomić, że często jest to możliwe a przynajmniej ukazać siłę w nas samych. Dziękuję, że dobrnęliście do końca artykułu. Bądźcie moi mili zdrowsi. Bądźcie bliżej zdrowia.  

   nietakty3-98