Jubileusz partnerskiej współpracy
Zbigniew Niesiołowski

     

    Źródło: Publikacja własna "WiM"  

     

Płock jest obecnie uznawany za nieoficjalną stolicę kultury i sztuki niewidomych. Opinia ta jest w pełni zasłużona, bo od kilku lat w Płocku podejmuje się wiele inicjatyw na rzecz niewidomych. Są to festiwale kultury i sztuki, internetowy klub filmowy "Pociąg", e-kiosk, oferujący około 60 tytułów, już prawie 2000 czytelnikom. A wszystko to dzięki działającemu w Płocku Mazowieckiemu Stowarzyszeniu Pracy dla Niepełnosprawnych De Facto. Są to inicjatywy unikalne na skalę europejską. Wszystko to stało się możliwe dzięki dobrej współpracy Stowarzyszenia De Facto z władzami miasta.  

W ramach II Festiwalu z inicjatywy p. Mariusza Pogonowskiego - aktora teatru im. Szaniawskiego doszło do wystawienia sztuki teatralnej opartej na tekstach osób niewidomych i granej przez niewidomych a zatytułowanej "Manufaktura obrazu". Przedstawienie spotkało się z dużym rezonansem wśród lokalnych elit i władze miasta uznały je za wydarzenie, które mogłoby uświetnić jubileusz 25-lecia partnerskiej współpracy Płocka i Darmstadt w Niemczech.  

Propozycja spotkała się z uznaniem i 24.06.2013 r. 19 aktorów, z których większość to całkowicie niewidomi, reżyser przedstawienia, grupa wolontariuszy i Zarząd Stowarzyszenia wyruszyło na podbój niemieckiej publiczności. Droga była daleka, bo Warszawę od Darmstadt dzieli ponad 1200 km i trwała dwa dni. Ponieważ aktorzy spotkali się ponownie po kilku miesiącach, konieczne było odświeżenie pamięci całego spektaklu. Odbyły się więc dwie próby w trakcie jazdy, a następne dwie odbyły się już na miejscu.  

Późnym wieczorem 25 czerwca ekipa dotarła do Darmstadt i zamieszkała w wygodnym hotelu w centrum miasta. Następne dwa dni upłynęły nie tylko na próbach, ale i na zwiedzaniu miasta, oraz spotkaniach z przedstawicielami lokalnych społeczności, w tym osób niepełnosprawnych.

Przedstawienie odbyło się 27 czerwca wieczorem w historycznej sali nazwanej imieniem fundatora księcia Ernsta Ludwiga. Spektakl rozpoczął się od oficjalnych przemówień przedstawiciela magistratu i prezes stowarzyszenia De Facto. Po czym do akcji wkroczyli aktorzy, którzy w ocenie przyjaciół wznieśli się na szczyty dotychczasowych dokonań. Wśród około 150 widzów było sporo osób znających dobrze język polski, a dla pozostałych na ekranie powieszonym nad sceną wyświetlano niemieckie tłumaczenie. Po wybrzmieniu ostatnich słów spektaklu zaległa dwu- trzyminutowa cisza, po czym wybuchły żywiołowe oklaski trwające kilkanaście minut. Emocjonalne reakcje wielu widzów świadczyły o głębokich przeżyciach, jakich dostarczyły obrazy z życia niewidomych.  

Po spektaklu miało miejsce spotkanie publiczności z polskimi gośćmi przy kanapkach i winie. Rozmowy trwały ponad dwie godziny. Następnego dnia przed południem odbyło się spotkanie w magistracie, gdzie strony wymieniały opinie na temat działalności na rzecz osób niepełnosprawnych mających na celu pełne włączenie do wszelkich aspektów życia lokalnych społeczności. O trzynastej wyruszono w drogę powrotną i o osiemnastej następnego dnia autokar dotarł do Warszawy. Całą wyprawę sfinansował Zarząd Miasta Płock.

A na zakończenie warto podać kilka informacji o Darmstadt. Miasto to leży w landzie Hesja, 20 km od brzegów Renu, 60 km od Frankfurtu nad Menem - europejskiej stolicy finansów. Liczy niespełna 150 tys. mieszkańców. Darmstadt szczyci się uniwersytetem technicznym, na którym studiuje wielu cudzoziemców z całego świata. Mieszczą się tu trzy europejskie agendy związane z techniką kosmiczną. Dla nas Polaków ważny jest Instytut Debecjusza słynący z licznych tłumaczeń literatury polskiej na niemiecki. Kilka lat temu Darmstadt otrzymał nagrodę Unii Europejskiej za wybitne osiągnięcia w szerzeniu idei zjednoczenia Europy.

Wiedza i Myśl sierpień 2013