W dniu 5 maja, w Centralnym Zarządzie Szkół Artystycznych Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, odbyła się konferencja w sprawie utworzenia Państwowej Szkoły Muzycznej dla Niewidomych. Ministerstwo Oświaty reprezentował inspektor minister obywatel Kuś,
Państwową Szkołę Muzyczną w Krakowie - dyrektor J. Weber, Polski Związek Niewidomych- Jan Silhan oraz przewodniczący Zarządu Głównego Leon Wrzosek.  

      Nad referatem, przedłożonym przez nasz Związek w tej sprawie, wywiązała się ożywiona dyskusja, w wyniku której zapadła niezmiernie doniosła uchwała stworzenia w Krakowie takiej szkoły dla niewidomych dzieci. Będzie to pierwsza i jedyna w Polsce szkoła tego rodzaju, w której kształcić będą się muzykalne niewidome dzieci z całej Polski.   

Szkoła będzie zorganizowana tak jak inne szkoły dla niewidomych, z tą jednak różnicą, że oprócz normalnego programu ogólnokształcącego już od pierwszej klasy bardzo poważnie będzie postawiona nauka muzyki. Po ukończeniu tej szkoły wychowankowie będą mieli gruntowne wykształcenie w zakresie podstawowym.   

Zdolniejsi wychowankowie będą kontynuować naukę muzyki w szkole licealnej jako w muzycznej szkole zawodowej. Reszta młodzieży uprawiać może muzykę amatorsko, lub jako zawód uboczny, zawód zaś główny- jak pedagogika, masaż, praca stenotypisty, telefonisty, itp.- zdobywać będzie w szkołach innego typu.   

Powstanie omawianej szkoły powitać należy jako wielką zdobycz niewidomych w Polsce Ludowej, która zapewni osobom muzykalnym najlepsze warunki kształcenia wrodzonych zdolności już od najwcześniejszego wieku szkolnego, przez co nowe pokolenia niewidomych muzyków w Polsce będą mogły osiągać wysokie kwalifikacje artystyczne i zawodowe.  

   I.H.    

      Pochodnia 5-1952