Biografia  prasowa  

 

Marian Mikołaj Kaczmarek  

Ociemniały  pracownik służby zdrowia  

Działacz  społeczny PZN  

Twórca ośrodka leczniczego Polskiego Związku Niewidomych w Ciechocinku  

 

  Do  zobaczenia w Ciechocinku

       Józef Szczurek

 

Już niejednokrotnie pisaliśmy o prężnej działalności włocławsko - płockiego okręgu PZN. Tamtejsze władze związkowe czynią dużo dobrego dla niewidomych i mają wiele widocznych dla każdego osiągnięć, a duszą całego aktywu jest kierownik biura, a zarazem wiceprzewodniczący zarządu okręgu - Marian Kaczmarek, pełen inicjatywy i energii. Celem działania jest nie tylko zaspokojenie potrzeb lokalnych, lecz i w skali całego kraju. Jako przykład może posłużyć załatwienie dla niewidomych i ich rodzin letnich i zimowych wczasów w Aleksandrowie Kujawskim czy też uruchomienie pracowni kserograficznej w siedzibie okręgu we Włocławku. W tym roku przedstawiono nowy dowód takiego właśnie widzenia i podejmowania zadań.  

2 września odbyło się otwarcie nowego ośrodka wypoczynkowo - rehabilitacyjnego w Ciechocinku. Z inicjatywy Zarządu Okręgu PZN we Włocławku, na początku ubiegłego roku odkupiono od prywatnego właściciela budynek za stosunkowo niską cenę- 22 miliony złotych. W ciągu kilkunastu miesięcy obiekt został przebudowany pod kątem potrzeb niewidomych. Prace związane z przebudową i wyposażeniem ośrodka zakończono w lecie bieżącego roku. W jego otwarciu wzięli udział członkowie zarządu okręgu, przewodniczący kół, przedstawiciele Zarządu Głównego PZN oraz reprezentanci władz miejscowych. Przecięcia wstęgi dokonali: prezes Tadeusz Madzia, wicewojewoda włocławski - Jan Szczepaniak i zastępca naczelnika Urzędu Miejskiego - Jan Małecki. Do Ciechocinka przyjechał także dyrektor naszego domu wypoczynkowego w Muszynie - Aleksander Żabiński.  

Potem było zwiedzanie wszystkich pomieszczeń. W ośrodku w Ciechocinku są pokoje jedno - i dwu - i czteroosobowe (łącznie 21 miejsc). Jest także obszerna świetlica.  Z dużego tarasu na poziomie pierwszego piętra można zewnętrznymi schodami zejść do ogrodu.  

Wszystkie pokoje urządzone są luksusowo, mają wygodne i eleganckie tapczany, fotele, stoliki, kinkiety na ścianach i kwiaty. Jest przytulnie i ciepło. Gospodarze zatroszczyli się, aby każdy pokój miał inny wystrój  - zróżnicowane kolory wykładzin podłogowych i obić mebli, różne kształty krzeseł i lamp. W każdym pokoju są umywalki z ciepłą i zimną wodą, natomiast natryski i inne urządzenia sanitarne znajdują się w odrębnych pomieszczeniach na wszystkich piętrach.  

Do ośrodka należy duży sad jabłoniowy i wiśniowy. Podczas uroczystego obiadu podanego w stołówce ośrodka, przewodniczący Zarządu Głównego - Tadeusz Madzia mówił o niezwykłej aktywności władz okręgu włocławsko - płockiego, a zwłaszcza jego kierownika biura - Mariana Kaczmarka. To właśnie on jest siłą napędową wszystkich przedsięwzięć. Wymaga wiele od innych, ale najwięcej od siebie. Prezes Zarządu Głównego podziękował władzom i pracownikom okręgu, zwłaszcza kierownikowi, za wysiłki, zaangażowanie i trudy, których owoce służą niewidomym i ich przyjaciołom w całej Polsce.  

Wicewojewoda i naczelnik w swoich wystąpieniach przyrzekli dalszą niezbędną pomoc. Najpilniejszą jest wybudowanie dobrej drogi, łączącej ulicę Słońską, przy której znajduje się ośrodek, z centrum Ciechocinka.

Dziękując gościom za wystąpienia i życzenia, przewodnicząca zarządu okręgu - Ewa Krzemińska zaprosiła niewidomych z całej Polski i pracowników Związku do nowego ośrodka. Gospodarze uczynią wszystko, co możliwe, aby przyjeżdżający czuli się jak najlepiej. Jest tu wspaniałe, czyste powietrze, dookoła cisza, duży ogród, możliwość korzystania z wód mineralnych i usług leczniczych ciechocińskich sanatoriów.  

Okręgi PZN mogą zakupywać miejsca w ośrodku w celu organizowania tam wypoczynku czy też turnusów rehabilitacyjnych. Ceny dwutygodniowych skierowań - takie same jak w naszym ośrodku w Muszynie. Miejsce w jednoosobowym pokoju kosztuje 30 tysięcy złotych, w dwuosobowym - 28 tysięcy, a w czteroosobowym - 26 tysięcy. Wszystkim na powinno zależeć, aby ośrodek był jak najlepiej wykorzystany.  

Z podziękowaniami wystąpił również Marian Kaczmarek. Szczególnie mocno podkreślił fakt, że bez aktywnego wysiłku i zaangażowania wszystkich członków zarządu i pracowników okręgu osiągnięcia nie byłyby możliwe. Interesująco przedstawiają się plany na najbliższą przyszłość. Zarząd podejmie starania, zmierzające do rozbudowy ośrodka i podwojenia dotychczasowej ilości miejsc dla wypoczywających. Życzymy pełnego powodzenia i do zobaczenia już od zaraz w Ciechocinku.  

       Pochodnia listopad 1988