Poznań w zasięgu dotyku

Zbigniew Niesiołowski

     

Źródło: Publikacja własna "WiM"  

 

W dniu 11 maja br. nastąpiło uroczyste odsłonięcie czwartej makiety odlanego w mosiądzu fragmentu miasta Poznania. Wszystko zaczęło się przed kilku laty od inicjatywy p. Hanny Pracharczyk, prezeski Stowarzyszenia na rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących, która po wojażach zagranicznych zaproponowała władzom Poznania zainstalowanie odlanych w mosiądzu najciekawszych architektonicznie fragmentów miasta. Na pierwszy ogień poszedł Stary Rynek ze słynnym renesansowym ratuszem. Wykonanie zlecono artyście rzeźbiarzowi p. Romanowi Kosmali. Jego merytorycznym konsultantem była artystka plastyk p. Dagmara Szymkowiak, nauczycielka zatrudniona w Ośrodku w Owińskach.  

Praca nad modelem była wieloetapowa i na każdym z nich konsultantami były również osoby całkowicie niewidome pp. Halina Zielazek, Paweł Piechowicz i Jolanta Lesik. Ich zadaniem było dokładne oglądanie modeli wykonanych najpierw w glince ceramicznej, potem w wosku, a na końcu odlanych w mosiądzu. Odlewy są wykonywane w warsztacie rzemieślniczym w Śremie. Odlewy są bardzo "czytelne" dla osób niewidomych i ociemniałych i pozwalają w miarę dokładnie zapoznać się z najważniejszymi elementami urbanistyczno-architektonicznymi. Pani Halina Zielazek była również konsultantką wykonania i rozmieszczenia napisów brajlowskich, które umożliwiają niewidomym samodzielne rozpoznawanie poszczególnych obiektów.  

Po "Starym Rynku" przygotowano model stadionu miejskiego, na którym rozgrywano mecze w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Model ten, jak i dwa inne z Warszawy i Gdańska, zostały sfinansowane przez Fundację Polskiej Grupy Energetycznej - wykonawcy tych trzech stadionów. Modele te zostały pokazane między innymi na Międzynarodowych Targach Poznańskich BUDMA, gdzie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wystawiono je również w holu budynku dydaktycznego Politechniki Poznańskiej, gdzie 27 maja br. oglądało je 18 osób podczas wycieczki zorganizowanej przez Wielkopolski Klub Turystyczny Niewidomych i Słabowidzących "Razem na szlaku".  

Trzeci model ukazuje układ urbanistyczny i obiekty zlokalizowane na Ostrowie Tumskim. To jedno z najważniejszych miejsc w historii Polski, bo tutaj w X wieku był ważny gród państwa Polan. Według najnowszych odkryć archeologicznych najprawdopodobniej tam Mieszko I przyjął chrzest. W centralnym punkcie makiety znajduje się pięknie odlana katedra z pomnikiem Jana Pawła II przed frontem. Obok kościół NPM, pałac arcybiskupi i sporo innych historycznych budowli. Jest również odlany w mosiądzu plan katedry z oznaczeniem ołtarza głównego i poszczególnych kaplic, w tym słynnej "Złotej Kaplicy" z posagami Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na planie zaznaczone jest również przypuszczalne miejsce pochówku księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy.  

Ostatni model to pl. Mickiewicza znany z wypadków Poznańskiego Czerwca 1956. Na makiecie można dotknąć słynnych krzyży upamiętniających to wydarzenie. Jest również pomnik Mickiewicza, park, a wokół placu zamek cesarza Wilhelma, gmach opery, i budynki Uniwersytetu Poznańskiego ze słynną aulą uniwersytecką znaną ze znakomitej akustyki. Modele, o których piszę stanowią nie tylko atrakcję dla niewidomych, ale i dla turystów, którzy chętnie robią sobie przy nich zdjęcia.  

Na zakończenie warto dodać, że sfinansowanie tych prac zawdzięczamy władzom m. Poznania i Radzie Osiedla Stare Miasto. Chciałbym również podkreślić istotną rolę członków dwóch wspomnianych wyżej stowarzyszeń, którzy wystąpili z inicjatywą i nie szczędzili czasu, by doprowadzić do uatrakcyjnienia miasta również   z myślą o osobach niepełnosprawnych wzrokowo.