Punkt biblioteczny

Na początku tego roku powstał w Warszawie drugi (po Bibliotece Centralnej) punkt, w którym można nagrać na kartę Compact-Flash książki mówione. Otwarto go w warszawskiej spółdzielni "Nowa Praca Niewidomych" przy ulicy 29 Listopada 10. Tutaj właśnie w ubiegłym roku powstał pomysł i rozpoczęto produkcję "Czytaka". Do tej pory sprzedano  ponad 370 sztuk tego urządzenia. Coraz więcej ludzi przekonuje się do niego, jest bowiem proste i wygodne w użyciu. Jedyną barierą jest cena. Jeżeli jednak będzie, jak do tej pory, dofinansowywany w 80 proc. przez pefronowski program "Homer", to coraz więcej niewidomych wejdzie w posiadanie "Czytaka".  

"Nowa Praca Niewidomych" z własnych środków (40 tysięcy złotych) przystosowała pomieszczenie dla czytelników i zakupiła 250 tytułów książek z Biblioteki Centralnej PZN. Wypożyczalnia składa się z dwóch pokoików o łącznej powierzchni 15 metrów kwadratowych. W pierwszym jest minipoczekalnia, a w drugim na płytki CF nagrywa się książki. Stanowisko to będzie obsługiwała osoba niewidoma, a całość nadzorował Grzegorz Kukiełka z BC. Wydano też w czarnym druku katalog dostępnych pozycji. Samo kopiowanie książek na płytkę z twardego dysku trwa zaledwie trzy minuty.

- Dlaczego powstał w tym miejscu punkt biblioteczny? - pytam prezesa Kazimierza Lemańczyka.  

- Dlatego, że produkcja "Czytaka" odbywa się w naszej spółdzielni. Ludzie, którzy tu przychodzą, to nie tylko pracownicy, ale również okoliczni mieszkańcy. Mogą się oni zapoznać z tym urządzeniem przed zakupem i przekonać, jak szybki jest system kopiowania książek. Nie będziemy w żadnym wypadku konkurencją dla Biblioteki Centralnej na Konwiktorskiej.

To samo potwierdziła jej dyrektor Teresa Dederko, która przybyła na otwarcie nowej wypożyczalni, a raczej nagrywalni. - Nasza biblioteka ma 4300 czytelników i nie obawiamy się, że spółdzielnia nam ich odbierze - powiedziała pani Teresa.

Przybyli też inni goście z Konwiktorskiej: przewodnicząca ZG PZN Anna Woźniak-Szymańska, dyrektor Związku Małgorzata Pacholec, prezes ZNiW Sylwester Peryt, a z PFRON prezes Marian Leszczyński i dyrektor Barbara Mazurek, którzy zachęcali do promowania, nie tylko w prasie brajlowskiej, nowego odtwarzacza.  

Andrzej Kaszta - szef Środowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej, fanatyk "Czytaka" powiedział krótko: - Testuję go od roku. Przeczytałem 40 książek. To prosty i niezawodny odtwarzacz i co najważniejsze - przyjazny osobom nie obeznanym z techniką, a takich czytelników w starszym wieku jest najwięcej.

Punkt biblioteczny w "Nowej Pracy Niewidomych" czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 (jeśli zajdzie potrzeba również w godzinach popołudniowych), tel. (0-22) 55-909-50, infolinia 0800888555, e-mail biblioteka@npn.com.pl.           

   Punkt dostępny jest dla wszystkich niewidomych w kraju.

Pochodnia luty 2005