Edwin Kowalik na Wybrzeżu

Eugeniusz Bartoszewski

Już na kilka dni przed koncertem w Filharmonii Bałtyckiej, wyznaczonym na 1 kwietnia, zostały wykupione bilety. Na afiszach bowiem widniał napis: "Koncert e- moll Chopina - w wykonaniu Edwina Kowalika nagrodzonego w Konkursie im. Fryderyka Chopina". W dniu koncertu sala wypełniona była szczelnie. Sprzedawano nawet bilety na miejsca stojące.  

Koncert rozpoczęła orkiestra symfoniczna "Uwerturą Warszawską" Perkowskiego. W drugim punkcie programu przewidziany był koncert Chopina. Ukazanie się na estradzie Kowalika przyjęte zostało rzęsistymi brawami. Po wykonaniu koncertu na estradę weszła delegacja Polskiego Związku Niewidomych, wręczając artyście wiązankę kwiatów oraz pamiątkowy dyplom z namalowanym portretem pianisty, herbem Gdańska i napisem: "Wielkiemu artyście, nagrodzonemu na Piątym Konkursie imienia Fryderyka Chopina dalszych sukcesów życzą niewidomi z Wybrzeża". Delegacja została przyjęta przez widownię burzą oklasków.

Po trzykrotnym bisowaniu solista zaszedł do saloniku dla artystów, gdzie rozmawiał z delegatami PZN. Następnie Edwin Kowalik przeszedł z kolegami na widownię, gdzie wysłuchano drugiej części koncertu- "Kantaty Gdańskiej" Kazimierza Wiłkomirskiego, ułożonej na dziesięciolecie wyzwolenia Gdańska.

W dniu 2 kwietnia kolega Kowalik odwiedził biuro naszego Związku, dziękując za miłą niespodziankę i dzieląc się z nami wrażeniami z konkursu szopenowskiego. Wieczoren tego samego dnia koncert został powtórzony w Gdyni.