Jan Krempa  

profesor matematyki

pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego

 

Z frontu pracy niewidomych

Matematyk - pracownik naukowo - dydaktyczny

Zbigniew Skalski

 

Jan Krempa urodził się w 1940 roku w Woli Mieleckiej w powiecie Mielec. Od urodzenia ma bardzo słaby wzrok, który uniemożliwia posługiwanie się zwykłym pismem.

W latach od 1946 do 1956 roku uczył się w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach Warszawskich. Ukończył tam Szkołę Podstawową i Zasadniczą Szkołę Zawodową ze specjalnością w zakresie tkactwa.

Po opuszczeniu Zakładu od 1957 do 1963 roku pracował jako tkacz w Spółdzielni Przemysłu Artystycznego „Nowa Praca Niewidomych” w Warszawie jednocześnie kontynuował naukę  Ogólnokształcącym Liceum Korespondencyjnym w Warszawie, które ukończył w 1963 roku i rozpoczął studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W trzecim roku nauki, kierując się zamiłowaniem i radami profesorów, wybrał matematykę teoretyczną jako specjalistyczny kierunek studiów.

W roku 1968 otrzymał dyplom magistra, a w roku 1971 - tytuł doktora matematyki. W tym samym roku został przyjęty do pracy w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego na stanowisku  starszego asystenta. W rok później - po zatwierdzeniu dyplomu doktorskiego - otrzymał stanowisko adiunkta. Do obowiązków adiunkta, tak samo, jak do obowiązku innych pracowników naukowo - dydaktycznych, należą ćwiczenia i seminaria ze studentami oraz badania naukowe.

Kolega Krempa nie jest jedynym w Polsce niewidomym pracownikiem naukowo - dydaktycznym. Jego zdaniem „praca na tym stanowisku jest możliwa do wykonania przez niewidomego, ale wymaga zamiłowania i zdolności oraz dużego wysiłku”.

Docent na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego - dr Adam Suliński wydał następującą opinię: „Pan dr Jan Krempa rozpoczął ze mną jako student trzeciego roku matematyki. Napisał pracę magisterska pod moim kierunkiem. Jej częściowe wyniki zostały opublikowane w zagranicznej prasie matematycznej. W latach od 1968 do 1971 odbył także pod moim kierunkiem studia doktoranckie w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. W terminie obronił pracę doktorską z algebry. Pragnę dodać, że dr Krempa rozwija  się naukowo bardzo dobrze. Osiąga coraz lepsze wyniki w zakresie algebry przy normalnym obciążeniu obowiązkami dydaktycznymi. Uważam go za pełnowartościowego pracownika dydaktycznego i naukowego”.

Pochodnia Marzec 1973