Edwin Kowalik walczy

                       o laur chopinowski

 

Z trudem udaje się nam złapać o godzinie ósmej rano kolegę Edwina Kowalika w hotelu Warszawa. Szykuje się już do wyjścia na swój codzienny "trening" przedkonkursowy.  

Edwin Kowalik nie jest jedynym niewidomym pianistą, biorącym udział w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, zorganizowanym w Warszawie. Prócz niego ma wystąpić niewidomy pianista- Alberto Colombo, Włoch, który zdobył już niejeden laur na międzynarodowych konkursach. Ponadto w jury Konkursu zasiada słynny wirtuoz- niewidomy Imre Ungar.  

Edwin Kowalik przygotowuje się do konkursu z wyjątkową pasją i wytrwałością. Przebrnął szczęśliwie przez  eliminacje wstępne i obecnie walczy już o zaszczytne miejsce w czołówce chopinistów świata. Kolega Kowalik z naciskiem prosił nas, aby podkreślić wyjątkową troskę i opiekę ze strony władz, które poprzez specjalne stypendia i obozy kondycyjne na blisko dwa lata przed terminem konkursu umożliwiły kandydatom precyzyjne przygotowanie się do ostatecznych eliminacji.  

Obecnie jesteśmy już w trakcie występów eliminacyjnych.

Tegoroczny Konkurs obejmuje trzy etapy eliminacyjne. Pierwszy etap obejmuje tematycznie: nokturn, dwie etiudy, polonez i dowolny utwór Chopina. W drugim etapie należy zagrać: sonatę, dwie etiudy, trzy mazurki i preludium. Ci, którzy przejdą do trzeciego etapu, muszą wykazać się umiejętnością zagrania jednego z dwóch koncertów Chopina  z towarzyszeniem orkiestry.  

Edwin Kowalik wybrał z obowiązkowego programu następujące utwory do konkursowego wykonania: w pierwszym etapie- nokturn D- dur op. 27, etiudy: G-dur op. 10 nr 5  i h-moll op. 25 nr 10 i polonez As- dur. W drugim etapie Kowalik zagra: sonatę h- moll, etiudy: As- dur op. 10 nr 11 i a- moll op. 25 nr 11, trzy mazurki oraz preludium cis- moll op. 11,  w trzecim etapie- koncert e- moll.  

Dla orientacji podajemy, że każdy z uczestników musi uzyskać odpowiednią ilość punktów, aby zdobyć prawo uczestniczenia w eliminacjach wyższego etapu.  

Tegoroczny, czyli piąty z kolei Konkurs Chopinowski, rozpoczął się 22 lutego bieżącego roku, w sto czterdziestą piątą rocznicę urodzin największego polskiego kompozytora. Eliminacje konkursowe odbywają się w warszawskiej Filharmonii Narodowej, odbudowanej niedawno przy ulicy Jasnej 5, zniszczonej barbarzyńsko w czasie wojny przez okupanta.                          

W dotychczasowych konkursach chopinowskich zdobywcami pierwszej nagrody byli: w 1927 roku- Lew Oborin, ZSRR,  w 1932 roku- Alexandre Umiński-  Francja, w 1937 roku- Jakub Zak-  ZSRR i w 1949 roku- Halina Czerny- Stefańska, Polska oraz Bella Dawidowicz, ZSRR- przyznano wówczas dwie równorzędne nagrody.  

Ogółem w tegorocznym Konkursie udział bierze około stu czterdziestu pianistów z trzydziestu dwóch państw. Jest to największa, jak dotąd, liczba zgłoszeń ze wszystkich dotychczasowych konkursów chopinowskich, toteż eliminacje potrwają cały miesiąc. Uroczystości finałowe z rozdaniem nagród laureatom Piątego Konkursu odbędą się 21 marca 1955 roku.  

Sądzimy, że w następnym numerze będziemy mogli podać już wyniki konkursu, a w szczególności wyniki niewidomych kolegów- Alberto Colombo i Edwina Kowalika.  

Na zakończenie pragniemy powtórzyć apel kolegi Kowalika pod adresem władz Polskiego Związku Niewidomych o obfitsze zaopatrzenie brajlowskich bibliotek w repertuar nut brajlowskich z uwzględnieniem najwartościowszych pozycji  kompozytorskich.