Konkurs dla muzyków  

 Polak mieszkający w Anglii Hieronim Baranowski dobrze jest znany naszym niewidomym dzieciom, zwłaszcza tym uzdolnionym muzycznie. Przez całe lata pomagał rozwijać ich talenty poprzez finansowe, i nie tylko, wsparcie. Jego życiową ideą było wybudowanie w naszym kraju międzynarodowej szkoły muzycznej, w której uczyłyby się  uzdolnione dzieci z całego świata. W tym celu powołał Fundację Międzynarodowego Kształcenia Dzieci Niewidomych i Niedowidzących, która zajęła się gromadzeniem funduszy na ten cel i realizowaniem przedsięwzięcia. Zakupiono dużą nieruchomość w Luberadzu koło Lublina z mocno zdewastowanym pałacem i przystąpiono do realizacji tego przedsięwzięcia.  

Niestety śmierć pomysłodawcy i fundatora przerwała te szczytne plany. Luberadz przekazano Polskiemu Związkowi Niewidomych, lecz z braku funduszy nie ma on możliwości kontynuowania budowy. Jednak, aby choć częściowo zrealizować ideę majora Baranowskiego, Związek podpisał ostatnio porozumienie z jego żoną - panią Gladys oraz z Fundacją Międzynarodowego Kształcenia Muzycznego Dzieci Niewidomych i Niedowidzących, na mocy którego wspólnie ustanowiono Nagrodę im. Hieronima Baranowskiego, która będzie przyznawana niewidomym i słabo widzącym dzieciom oraz młodzieży do 26 lat za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z darowizny fundatorów.  

Nagroda będzie przyznawana młodym artystom raz w roku za wybitne osiągnięcia muzyczne, twórcze i odtwórcze indywidualne lub zespołowe, a także za ich promowanie na arenie ogólnopolskiej i światowej. Wnioski o jej przyznanie należy składać do 31 grudnia każdego roku do Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, ul. Konwiktorska 9, 00-216 Warszawa. Mogą je składać dyrekcje szkół ogólnodostępnych, artystycznych, ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci niewidomych i słabo widzących, dyrekcja Krajowego Centrum Kultury PZN, stowarzyszenia i organizacje społeczno-kulturalne oraz inne, działające na rzecz tej grupy osób. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 marca. Szczegółowych informacji na ten temat można zasięgnąć w dziale rehabilitacji ZG PZN pod numerem telefonu:   

 

pochodnia  maj 2002