„Są wśród nas ludzie otwarci na świat...'

 Helena Skonieczka  

 

Pani Zofia Krzemkowska, osoba całkowicie niewidoma, od lat interesuje się ludźmi - tymi zwykłymi, prostymi, a także wielkimi, utalentowanymi - których cytaty, złote myśli, czy wiersze zapisuje, zapamiętuje i prezentuje w swoim twórczym działaniu, jaką jest aktywna praca redaktorska. Swoje życie wiodła wśród ludzi i dla ludzi - poprzez kontakty bezpośrednie, jak i liczną korespondencję.  

Najpierw przez 20 lat swój czas inwestowała w naukę, kończąc studia na uniwersytecie w Poznaniu.

Potem pracowała zawodowo przez 36 lat jako pedagog, wprowadzając w świat osoby niewidome. Obecnie już od ośmiu lat jest na emeryturze, cały czas jednak wypełnia aktywnym życiem kulturalnym. Jest miłośniczką muzyki poważnej i systematycznie uczestniczy w koncertach Filharmonii Pomorskiej. Nie brakuje miejsca również na dalszą naukę - jest słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uprawia turystykę pieszą, dużo spacerując i uczestnicząc w licznych wycieczkach, pielgrzymkach.  

Przez 36 lat p. Zofia była redaktorką „Głosu Kobiety' Nadal redaguje artykuły i przesyła je do różnych, specjalistycznych czasopism. Nasza redakcja często korzystała z pomocy Pani Zofii i opracowanych przez nią artykułów, które wzbogacały i wzbogacają nasz biuletyn informacyjny „Oko'.  

Wraz z siostrą Krystyną, która również zapisała się dużymi literami w pracy na rzecz Polskiego Związku Niewidomych, są „chodzącą encyklopedią historii naszego środowiska'. Dlatego właśnie do Pań Krzemkowskich zwróciliśmy się w pierwsze kolejności o przygotowanie wstępnych materiałów dotyczących planowanego seminarium „Niewidomi na Kujawach i Pomorzu'.

Odniosłam wrażenie, że mottem pracy Pani Zofii, były myśli zaczerpnięte z wiersza Jerzego Lieberta:

 „... Uczę się Ciebie człowieku.  

Powoli się uczę, powoli.  

Od tego uczenia trudnego

Raduje się serce i boli...'

Zdając sobie sprawę, jaki trud musi włożyć osoba niewidoma w opracowanie i przygotowanie takich referatów, jesteśmy pełni uznania i podziwu. Teraz przekazujemy te materiały, jak i resztę prac organizacyjnych, związanych z przygotowaniem seminarium, pracownikom Okręgu.  

"Oko" 18-2006  

   *   *   *

Zofia Krzemkowska - fragment autobiograficznych zapisków  

W latach 1960-1990  pełniłam następujące funkcje społeczne:    

 członek Zarządu Głównego PZN, członek Prezydium ZG PZN, społeczny sekretarz generalny ZG PZN, sekretarz Głównego Sądu Koleżeńskiego, Przewodnicząca  Komisji Wychowawczo-Oświatowej przy ZG PZN, członek Krajowej Rady Niewidomych Kobiet przy ZG PZN.

Otrzymane odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaki: złota PZN, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla  Służby Zdrowia.

W 1976 roku zostałam laureatką plebiscytu „Bydgoszczanin Roku” wybranym przez czytelników „Dziennika Wieczornego” - regionalnego pisma. W gronie laureatów zdobyłam drugie miejsce.