Biografia prasowa  

 

Krystyna Krzemkowska  

-Kierownik do spraw rehabilitacji  w spółdzielni niewidomych  "Gryf" w Bydgoszczy

Dyrektor  biura  Okręgu PZN   w latach 90.

Działaczka na niwie  kultury  „Uważam, że to, co robię, ma wtedy sens, gdy służy drugiemu człowiekowi”  

  Tą zasadą kierowała się w pracy zawodowej i rozległej działalności społecznej, które umiejętnie łączyła. Ma w dorobku 38 lat pracy zawodowej, w Spółdzielni Niewidomych „Gryf” na stanowisku Prezesa ds. Rehabilitacji. Specjalizowała się w sprawach socjalnych i zagadnieniach rehabilitacyjnych. Szeroką praktykę starała się wzbogacić wiedzą teoretyczną, na dwuletnim szkoleniu asystentów socjalnych i dwuletnich zaocznych studiach dla członków zarządów spółdzielni ds. rehabilitacji, organizowanych przez Związek Spółdzielni Inwalidów.

W swojej pracy odznaczała się: wrażliwością na potrzeby innych, chęcią udzielania pomocy i skutecznym działaniem. Taka postawa zyskała jej uznanie środowiska.

W latach 1991-2000 pełniła funkcję Dyrektora Okręgu Bydgoskiego PZN, a po zmianach administracyjnych Okręgu Kujawsko Pomorskiego PZN. Tą pracę podjęła z pełną znajomością problematyki niewidomych i umiejętnością kierowania zespołem pracowniczym. W centrum jej uwagi znalazły się: troska o jednostki terenowe, sprawy niewidomej młodzieży oraz współpraca z organami samorządowymi różnych szczebli.

Pracę społeczną przejęła w genach od swojego ojca, którego nie znała, bo został zamordowany  na początku drugiej wojny światowej, ale w okresie międzywojennym był działaczem chórów śpiewaczych.

Działalność społeczna Krystyny Krzemkowskiej sięga czasów studiów w Poznaniu na UAM.  Zaraz po przybyciu do Poznania nawiązała kontakt w Okręgiem PZN, gdzie została serdecznie przyjęta, otoczona opieką i wciągnięta do pracy społecznej.

Kierownik biura Okręgu Henryk Zaganiaczyk interesował się losami młodzieży uczącej jeszcze w szkole średniej w Kórniku k/Poznania. W Poznaniu Prezes Okręgu i Spółdzielni Niewidomych Aleksander Król powierzał jej protokółowanie Zjazdów, spowodował wybór do Prezydium Zarządu Okręgu, a potem na członka Zarządu Głównego PZN. Powierzono jej funkcję przewodniczącej Sekcji Młodzieży Uczącej  się przy ZG PZN.

Po ukończeniu studiów terenem jej działalności społecznej stała się Bydgoszcz.  

W latach 1965-99 była członkiem Prezydium Zarządu Okręgu PZN, pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego, a później sekretarza. W Bydgoszczy pomoc i życzliwość okazywali jej: kierownik Biura Okręgu Klemens Graja i Prezes Okręgu i Spółdzielni „Gryf” Henoch Drat.

Była członkiem Zarządu Głównego PZN, pełniąc funkcję przewodniczącej komisji ds. rehabilitacji przy ZG PZN. Pracowała w Radzie CZSN i reprezentowała Środowisko - jako delegat - na 12 Krajowych Zjazdach PZN.

Wszystkie wymienione funkcje świadczą o dużym zaangażowaniu, posiadanej wiedzy, umiejętności współpracy z innymi i aprobacie środowiska.

Po przejściu na emeryturę w roku 2000 starała się dalej być użyteczna, współpracując z Duszpasterstwem Niewidomych Diecezji Bydgoskiej.  

Warto tu jeszcze wspomnieć o zainteresowaniach poza zawodowych. Są to: turystyka piesza, a ostatnio pielgrzymkowa krajowa i zagraniczna, udział w imprezach kulturalnych i zamiłowanie do czytania książek, głównie biograficznych.

Za całokształt działalności została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

   *   *   *