Biografia prasowa

 

 

 Piotr Stanisław Król  

 Redaktor,publicysta, pisarz  

 Działacz  społeczny na niwie kultury      

 

 ROZMOWA MIESIĄCA

     

Poniżej zamieszczamy wywiad Janiny Wielogurskiej z Piotrem Stanisławem Królem. Z rozmowy nie wynika, że Piotr Stanisław Król jest osobą słabowidzącą. Nie wynika też, że jest działaczem środowiska osób z uszkodzonym wzrokiem. Dlatego rozmowę tę poprzedzamy informacją o jego zaangażowaniu społecznym oraz o jego pracy redaktorskiej, publicystycznej i literackiej.  

 

 

Piotr Stanisław Król - działacz społeczny

     

    ródło: Publikacja własna "WiM"  

 

    Piotr Stanisław Król jest człowiekiem bardzo sumiennym, terminowym, odpowiedzialnym i rzetelnym. Takim też jest działaczem społecznym.  

W kwietniu 2001 roku sfinansował i założył pierwszą w Polsce stronę internetową zajmującą się w tak szerokim zakresie problematyką uwarunkowanych genetycznie chorób siatkówki oka, pod nazwą: RETINA FORUM (www.retina-forum.pl). Sam doświadczony schorzeniem retinitis pigmentosa (zwyrodnienie barwnikowe siatkówki) w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zbierał i tłumaczył na język polski informacje z całego świata w dziedzinie badań naukowych w zakresie genetyki, w tym przede wszystkim - oka. Stąd podtytuł strony: "Ok(n)o wiedzy genetycznej - nauka, nadzieje, kontrowersje, aktualności, ciekawostki, kontakty". Witryna bardzo licznie odwiedzana, otwierająca swoje łamy dla naukowców, etyków, publicystów, a przede wszystkim osób szukających wiedzy z pytaniem w tle: "jak z tym żyć?".

Od dwudziestu lat zajmując się m.in. projektowaniem stron internetowych i grafiką komputerową poświęca swój czas i energię także dla organizacji i stowarzyszeń osób z dysfunkcjami wzroku. W 2000 roku zaprojektował na prośbę dyrektor Małgorzaty Pacholec oficjalną stronę oraz graficzne logo Okręgu Mazowieckiego PZN (www.pzn-mazowsze.org.pl); opiekował się i administrował witryną od czasu uruchomienia w 2001 roku do grudnia 2011 (współpraca, przynajmniej na jakiś czas, zakończona z powodów finansowo-organizacyjnych).

W 2006 roku, na prośbę przewodniczącego Grupy Roboczej "Widziane z chodnika", mgr. inż. Michała Czerniaka, zaprojektował dla niej stronę www oraz logo graficzne. Grupa zajmuje się problemami osób niepełnosprawnych w dostępie do obiektów użyteczności publicznej, środków transportu publicznego odpowiedniej informacji oraz możliwości bezpiecznego korzystania z dróg publicznych. Obecnie działa w ramach Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, współpracując m.in. z Polskim Związkiem Niewidomych (początki działalności Grupy w 1991 roku w Okręgu Mazowieckim PZN, wówczas pod nazwą Okręg Warszawski PZN). Obecnie funkcjonuje szeroko znane w tym zakresie działalności - logo, natomiast strona jest od jakiegoś czasu zawieszona.

W 2006 roku brał udział w pracy zespołowej nad projektem oficjalnej strony www oraz loga Stowarzyszenia Retina AMD Polska (dawniej noszącego nazwę: Polskie Stowarzyszenie Retinitis Pigmentosa). Administruje społecznie tą stroną, zajmując się także redakcją artykułów, tłumaczeniami oraz fotoreportażami, do dnia dzisiejszego.

Aktywna była w tym środowisku jego działalność publicystyczna oraz redakcyjna.

W roku 2004 przejął po Jacku Zadrożnym stanowisko redaktora naczelnego kwartalnika RETINA, pisma wydawanego przez Polskie Stowarzyszenie Retinitis Pigmenntosa. Niezwykle cenna pozycja na rynku wydawniczym w branży medyczno-społecznej, redagowana przez znakomity zespół młodych, pełnych zapału oraz doświadczonych publicystów.

W latach 2002-2004 współpracował z Biuletynem Informacyjnym PZN (red. nacz. Stanisław Kotowski); będąc członkiem kolegium redakcyjnego kontynuował wcześniej uruchomiony cykl: "Słabowidzącym radzimy" (opublikował ponad 30 artykułów), zainicjował cykl poradników informatycznych w formie felietonistycznej (niepozbawionych humoru dla łatwiejszego "wchłaniania" wiedzy przez czytelników) pt. "Komputerowe potyczki", pisane pod pseudonimem Bartosz Bitowski. W sumie ukazało się 36 artykułów, kontynuowanych od 2005 roku w miesięczniku "Pochodnia" (po likwidacji przez Zarząd Główny PZN "Biuletynu Informacyjnego PZN"). W miesięczniku "Pochodnia" (red. nacz. Grażyna Wojtkiewicz, następnie Robert Więckowski) oprócz ww. publikował własny cykl felietonów "Patrząc z ukosa" (w sumie opublikował 23 felietony) oraz poradniki dot. sprzętu i oprogramowania komputerowego oraz pomocy optycznych dla osób z dysfunkcjami wzroku, pod pseudonimem Jan Porada (w sumie 11 artykułów). Oprócz stałych pozycji zajmował się publikacją m.in. artykułów dot. historii Polskiego Związku Niewidomych w książkach oraz w pismach. Współpraca z miesięcznikiem "Pochodnia" zakończyła się w styczniu 2009 roku.

Jako prozaik, poeta, edytor postanowił pomóc osobom, którym "jest nieco trudniej w życiu" poprowadzić profesjonalną wersję kwartalnika kulturalnego "Sekrety ŻARu", wydawanego przez Klub Twórczości ŻAR w ramach Okręgu Mazowieckiego PZN. W Klubie sprawował do końca 2009 roku funkcję wiceprzewodniczącego. Od 2004 roku pełnił funkcję najpierw zastępcy, a po dwóch latach redaktora naczelnego. W latach 2006-2009 był koordynatorem Mazowieckiego Konkursu Małej Formy Literackiej. Wielu początkującym poetkom i poetom pomógł w redagowaniu, edycji i w wydaniu ich inauguracyjnych tomików, zarówno w wersji papierowej, jak i dźwiękowej.

Współpracował społecznie m.in.: z Biblioteką Centralną PZN, prowadząc imprezy kulturalne, organizując spotkania autorskie; ze studentami i naukowcami, w tym z dr Małgorzatą Czerwińską z Uniwersytetu w Zielonej Górze, której pisał m.in. rozdziały do książek przez nią redagowanych, pomaga jej do dziś w zbieraniu materiałów do prac badawczych dot. literatury twórców niewidomych i słabowidzących; z Fundacją TRAKT -współpraca w wydaniu pozycji książkowej o historii zasłużonych w pracy dla środowiska PZN, itd.

Nigdy nie kandydował (nie miał takiej chęci) do jakichkolwiek władz PZN, natomiast przyjął propozycję objęcia stanowiska w Radzie Nadzorczej Zakładu Nagrań i Wydawnictw PZN w kadencji w latach 2004-2006, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Opierając się na długoletnim doświadczeniu wydawniczo-poligraficznym opracował tam duży projekt racjonalizacji, unowocześnienia i zdecydowanego obniżenia kosztów produkcji w dziale wydawniczym oraz w drukarni. Niestety, nie został on przejęty i realizowany przez kolejne władze tej instytucji.

Członkiem Polskiego Związku Niewidomych Piotr Stanisław Król jest od 1994 roku. Wyróżniony srebrną odznaką zasłużonego dla PZN i od czasu do czasu, dobrym słowem.  

    Wiedza i Myśl luty 2012

 /Fragmenty/