Biografia prasowa  

 

 Andrzej Kossakowski

ociemniały lekarz  mieszkający w Kielcach

popularyzator wiedzy o zdrowym tryvie życia   

 

   Jak żyć?

                                dr med.  Andrzej Kossakowski

 

Higienia po grecku to zdrowie. W mitologii greckiej była boginią tężyzny fizycznej i psychicznej. Ojcem jej był Asklepios - bóg sztuki lekarskiej. W starożytności przywiązywa no dużą wagę do higienicznego trybu życia. Średniowiecze odeszło od podstawowych kryteriów zdrowego trybu życia i dopiero w końcu XIX wieku zaczęto doceniać znaczenie czystości, racjonalnego żywienia i sportu.

Obecnie higiena to rozległa gałąź wiedzy, zajmującej się wpływem czynników środowiska naturalnego, społecznego na życie i zdrowie ludzi. I tak: higiena komunalna - zajmuje się czystością powietrza, wód, ściekami; higiena szkolna i higiena pracy - odpowiednimi warunkami ochrony zdrowia w tych dziedzinach. Nas najbardziej interesować będzie higiena osobista i higiena żywienia.

Istnieje pogląd, że Panu Bogu nie udała się starość. Tymczasem okazuje się, że największym wrogiem człowieka jest on sam. Druga połowa życia wcale nie musi być gorsza od pierwszej. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele można zrobić, by z małym wysiłkiem i drobnymi wyrzeczeniami można osiągnąć dobre samopoczucie, zdrowie i zadowolenie.

                   Higiena osobista

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że uzupełnione uzębienie ma wielki wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ładne, pełne uzębienie to nie tylko uśmiech, ale przede wszystkim prawidłowe rozdrabnianie i żucie pokarmu.Ubytki zębów trzonowych doprowadzają do łykania dużych kęsów pokarmu, co z kolei doprowadza do przeciążenia żołądka. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, poprzez dokładne roztarcie i wymieszanie ze śliną żutego pokarmu. Należy dbać, by protezy nie uwierały, ani nie były ruchome. Nie doprowadzajmy nigdy do bólu zęba. Dbajmy o leczenie i uzupełnianie ubytków. Zęby to wizytówka zdrowego człowieka. Myjemy je co najmniej 2 razy dziennie.

Mycie poranne - to prysznic. Polega na zmywaniu ciała wodą z mydłem. Nie dotyczy to twarzy, którą zmywa się odpowiednio dobranymi płynami. Podczas mycia letnią wodą nacieramy ramiona i piersi ostrą gąbką. Całe ciało należy też umyć przed udaniem się na spoczynek. Ręce myjemy jak najczęściej wodą z mydłem, a już obowiązkowo, po załatwieniu potrzeb fizjologicznych i przed jedzeniem. Uniknie się wtedy chorób brudnych rąk, do których należą m. in. żółtaczka, wirusowe zapalenie opon mózgowych, choroby przewodu pokarmowego oraz robaczyce.

Bielizna osobista powinna być sporządzona z surowców naturalnych. Najzdrowsze są tkaniny bawełniane. Bieliznę zmienia się jak najczęściej, kilka razy na tydzień. Pamiętajmy także o codziennej zmianie bielizny dziennej na nocną przed snem. Najzdrowsze są kołdry, koce i poduszki anilanowe, powleczone bawełnianą pościelą. Bardzo niezdrowe są puchowe poduszki, pierzyny. Stanowią częstą przyczynę chorób alergicznych. Odzież powinna być ciepła, przewiewna. Na okres letni z cienkiej tkaniny bawełnianej, w zimie grubsza. W czasie chłodów konieczne jest noszenie nakrycia głowy, rękawiczek i ciepłych skarpetek. Obuwie i rękawiczki powinny być luźne.

                    Wypoczynek i ruch

Ogromnie ważnym czynnikiem przy organizacji higienicznego trybu życia jest ruch i wypoczynek. Element racjonalnego ruchu i wysiłku fizycznego musi być uwzględniany przy organizowaniu zdrowego trybu życia. Jest to szczególnie ważne dla ludzi niewidomych i słabo widzących, którzy często z konieczności ograniczają lub eliminują wysiłek fizyczny. Racjonalnie dozowany wysiłek jest niezbędny do życia, podobnie jak sen i pożywienie. Ruch ułatwia oddychanie, a co za tym idzie - lepsze utlenienie krwi, zwiększa przepływ krwi przez cały organizm, co zapobiega jej przestojowi, zapobiega zanikom mięśni, odkładaniu się tkanki tłuszczowej, przeciwdziała miażdżycy.

Bardzo zaleca się regularne stosowanie ćwiczeń oddechowych, polegających na wykonaniu kilkunastu głębokich wdechów, z jednoczesnym odwodzeniem ramion - najlepiej przy otwartym oknie. Takie ćwiczenia wykonujemy zawsze rano po wstaniu z łóżka, przed snem, a także podczas spaceru. Musimy wygospodarować codziennie około godziny na spacer - niezależnie od pogody. Zalecam spacer, a nie tak popularne biegi. Spacer równym, spokojnym krokiem w towarzystwie miłej osoby lub psa, jest najlepszą formą rekreacji w okresie złotej jesieni życia. Unikamy większych wysiłków fizycznych, a zwłaszcza schylania się i dźwigania. Dotyczy to szczególnie ludzi z uszkodzeniami siatkówki, jaskrą, po zabiegach operacyjnych. Nosić wolno jedynie przedmioty do 2 kg. Przypominam, że schylanie się i dźwiganie doprowadza do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, ataku jaskry, wylewów do siatkówki lub jej odklejenia. W codziennym życiu unikajmy stresów i napięć nerwowych. nauczmy się spoglądać na życie z uśmiechem. Tak jest łatwiej.

Sen jest stanem fizjologicznym, w czasie którego zachodzą procesy regeneracyjne, konieczne do prawidłowego przebiegu wszelkich procesów życiowych. Zdrowy człowiek - w okresie jesieni życia - potrzebuje 6 do 8 godzin snu. Niektórzy zasypiają wcześniej, inni późno, lecz nie ma to istotnego znaczenia. Bardzo ważny natomiast jest sen w ciągu dnia - 30 do 40 minut po południu. Nie unikajmy tej dżemki. Badania wykazały, że nawet kilkadziesiąt minut snu działa regenerująco na centralny układ nerwowy.

Kwartalnik Głos Kobiety 2 1998