Marek Kalbarczyk - Człowiekiem bez barier 2010 Tomasz Przybyszewski  

 

Źródło: www.niepelnosprawni.pl  

Data opublikowania: 2010-11-04  

 

 Z ponad 50 zgłoszeń, które nadesłano z całej Polski, jury konkursu "Człowiek bez barier" wybrało pięcioro finalistów. Zwycięzcą został Marek Kalbarczyk - twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy, założyciel Fundacji "Szansa dla niewidomych", aktywny działacz społeczny. Jego dziełem jest pierwszy mówiący po polsku syntezator mowy.  

Marek Kalbarczyk stworzył go w 1988 r. we współpracy z Janem Grębeckim. Oprogramowanie otworzyło w Polsce drogę do rozwoju tyfloinformatyki, czyli informatyki dla osób niewidomych, z którą Marek Kalbarczyk związał swoje życie.  

W wyniku choroby genetycznej stracił resztki wzroku w wieku 12 lat. Brak wzroku to, jego zdaniem, tylko utrudnienie. Uważa nawet, że sprzyja ono pracowitości, sumienności i efektywności, czego sam daje przykład na co dzień.  

Jako najlepszy uczeń jednego z warszawskich liceów dostał się bez egzaminów na Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach pracował w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie stworzył oprogramowanie przetwarzające dane o stanie wód w kraju. W 1989 r. został współzałożycielem, a w 1991 - prezesem spółki Altix, krajowego lidera dystrybucji sprzętu elektronicznego dla osób z dysfunkcją wzroku. Spośród 57 pracowników firmy 22 to osoby z niepełnosprawnością.  

Altix co roku organizuje dla setek chętnych szkolenia komputerowe. Spółka jest głównym sponsorem przedsięwzięć Fundacji "Szansa dla Niewidomych", założonej przez Marka Kalbarczyka w 1992 r. , dzięki której przekazano już ponad 3 mln zł na rzecz środowiska osób nie-widomych. Ostatnio, dzięki Markowi Kalbarczykowi i jego Fundacji, udało się zebrać około 300 tys. zł na pracownie i specjalistyczny sprzęt dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, który ucierpiał podczas tegorocznej powodzi.  

Dlaczego Marek Kalbarczyk wspiera innych? Jego zdaniem, nie pomaga ten, kto jest złym człowiekiem. Poza tym, zło generuje zło, a dobro - dobro. - Jestem przekonany, że jak zrobię coś złego, to kto inny też zrobi komuś coś złego, i odwrotnie, jak zrobię coś dobrego, to i inni zrobią coś dobrego - wyjaśnia. - Tak jak grupa przestępcza rośnie i rośnie, tak i zło się rozprzestrzenia, rozmnaża. Na szczęście tak samo mnoży się dobro.  

Marek Kalbarczyk po utracie wzroku korzystał z pomocy wielu osób - w domu, szkole, na studiach. Dziś, ile może, tyle robi dla innych. Uważa jednak, że aby pomagać skutecznie, trzeba się. . . kształcić. - Kształcić się trzeba codziennie i przez całe życie, to jest najlepsza recepta na skuteczne pomaganie i działanie - podkreśla. - Człowiek wykształcony ma większe szanse na to, że - jak sobie wszystko przemyśli, poukłada - to mu się uda. Im więcej się umie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że się coś naprawdę skutecznie, sensownie zrobi  

. 53-letni Marek Kalbarczyk ma żonę i czterech synów. W latach 1994-1995 prowadził w TVP program "Razem czy osobno". Jest pomysłodawcą cyklicznej konferencji "Reha for the Blind in Poland", a także ogólnopolskiej akcji "Tyflobus - zobacz świat niewidomych".  

Jako autor wielu publikacji dla osób niewidomych dostał medal "W służbie polskiej oświaty". W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Wśród pozostałych laureatów znajdują się: Emilia Kotarska - pielęgniarka poruszająca się na wózku, która pomaga osobom potrzebującym znajdującym się w podobnej sytuacji  

Jacek Ryng - wolontariusz dobrych słów, twórca stron internetowych Fundacji Arka, Stowarzyszenia Elpis, Oazy Diecezji Opolskiej oraz grupy wolontariuszy "Iskierka Nadziei" choruje na rdzeniowy zanik mięśni, który spowodował niedowład kończyn  

Krzysztof Wostal - Mistrz Polski w warcabach, od 10 lat prowadzi kursy komputerowe dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz głuchoniewidomych, współinicjator Regionalnego Klubu Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym cierpi na głuchoślepotę  

Sebastian Mankiewicz - swoją niepełnosprawność traktuje jako atut, dzięki któremu w salonie marki Toyota doradza klientom zakup dostosowanego samochodu, aktywnie działa społecznie nie chodzi w wyniku przepukliny oponowo-rdzeniowej.  

Ogłoszenie wyników odbyło się 4 listopada podczas uroczystej gali w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Podczas wydarzenia byli obecni, m.in.: Jarosław Duda - pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Marek Plura - poseł na Sejm RP, Wojciech Skiba - prezes PFRON, Karolina Malczyk-Rokicińska - pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania.  

Uroczystość prowadziła Anna Popek. Patronat merytoryczny nad konkursem objęła Pani prof. Irena Lipowicz - rzecznik praw obywatelskich, a instytucjonalny - Pan Jarosław Duda - pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.  

"Człowiek bez barier" - konkurs magazynu "Integracja" - ma na celu promocję osób z niepełnosprawnością, które odniosły sukces w biznesie, są uznanymi artystami, wybitnymi sportowcami, liderami społeczności lokalnych, cenionymi specjalistami lub znakomitymi organizatorami życia publicznego. Tegoroczna edycja ukierunkowana była na osoby, które udzielają się społecznie i poprzez swoją działalność pomagają innym.  

 

 ***  

 

Redakcja "Wiedzy i Myśli" serdecznie gratuluje wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu "Człowiek bez barier". To duże wyróżnienie znaleźć się wśród pięciu osób z całego kraju, których dokonania zostały zauważone i docenione.  

Wielkim wyróżnieniem jest zajęcie pierwszego miejsca na tej krótkiej liście. Dlatego szczególnie gorąco gratulujemy Panu Markowi Kalbarczykowi.  

Cieszy nas ogromnie, że wśród pięciu laureatów znalazły się aż dwie osoby z naszego środowiska. Drugą osobą, poza Markiem Kalbarczykiem, jest Krzysztof Wostal. W tym przypadku na podkreślenie zasługuje fakt, że jest on osobą ze złożoną niepełnosprawnością, osobą głuchoniewidomą oraz naszym współpracownikiem. Jest to dodatkowy powód naszego zadowolenia. Panie Krzysztofie! Serdecznie gratulujemy.  

   Wszystkim wyróżnionym życzymy dalszych sukcesów w ich działalności, zdrowia i wszelkiego powodzenia.

Wiedza  i myśl grudzień 2010