Biografia prasowa  

 

Ryszard Gruszczyński

 Śpiewak solista

 

 

       Pół wieku śpiewania

Elżbieta Makowska

 

Minęło 50 lat od pierwszego publicznego występu znakomitego niewidomego śpiewaka (barytona) - Ryszarda Gruszczyńskiego. Zadebiutował on w koncercie Polskiego Radia w Krakowie. Od tamtej pory jego życie potoczył się jak w niezwykłej opowieści. Choć musiał pokonywać niezliczone przeszkody stawiane przez los, zdołał dzięki swemu talentowi, ukochaniu sztuki wokalnej, ogromnej pracowitości i niespożytej energii osiągnąć sukcesy dostępne niewielu artystom - znalazł się na szczytach sławy, wśród najwyższej klasy śpiewaków. Jego głos znany jest nie tylko w Polsce, ale także daleko poza jej granicami. Amerykańska wytwórnia „Paramount” nakręciła film, oparty na biografii niewidomego śpiewaka, z jego udziałem, pokazujący, w jaki sposób ukształtował sobie życie w taki sposób, w jaki pragnął.  

„Dla mnie to nie była praca, lecz cały sens mojego życia” - powiedział w jednym z  wywiadów  Ryszard Gruszczyński. I dlatego Kazimierz Przerwa - Tetmajer chyba najtrafniej określił jego sztukę: „Śpiewa pięknie, bo sercem”. Również poza estradą artysta emanuje życzliwością, optymizmem, pogodą ducha, co zjednuje mu wielu przyjaciół.  

Ryszard Gruszczyński ma poza sobą ponad 20 tysięcy koncertów, w tym wiele na cele społeczne. Posiada ogromny i bardzo różnorodny repertuar. Śpiewa arie, pieśni, a także piosenki. Jego pasją stało się w ostatnich latach umuzykalnianie młodzieży. Bogaty dorobek pięćdziesięciu lat pracy artystycznej niewidomego śpiewaka przedstawia obszerna broszura, wydana niedawno przez Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych.  

Jubileusz Ryszarda Gruszczyńskiego anonsowały już wcześniej niektóre czasopisma. W tym roku ukazało się w różnych periodykach wiele interesujących informacji o niewidomym artyście, szereg przeprowadzonych z nim wywiadów i relacji z obchodów jubileuszowych.  

Na początku roku bieżącego - 17 stycznia - otrzymał z rąk prezydenta stolicy generała Mieczysława Dębickiego nagrodę miasta stołecznego Warszawy za działalność artystyczną i kulturalną.  

Lista organizatorów jubileuszu Ryszarda Gruszczyńskiego jest dosyć długa. Są to: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Zarząd Główny Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL, Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych, Koło Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina oraz redakcja tygodnika „Stolica”. Powstał też czterdziestoosobowy zespół Komitet Honorowy Jubileuszu pod protektoratem prezesa naczelnego Komitetu  ZSL, wicepremiera Romana Malinowskiego. W skład komitetu weszło m. in. wielu światowej sławy artystów, a wśród nich Wiesław Ochman.  

8 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, w czasie której Ryszard Gruszczyński odpowiadał na pytania dziennikarzy. Artysta mówił o swych koncertach na wielkich scenach świata i tych w małych polskich miasteczkach i wioskach, o występach ze słynnymi solistami i tych na leśnych polanach u partyzantach, na ulicach okupowanej Warszawy i w lokalach konspiracyjnych. Oświadczył, że nadal będzie śpiewał, dokąd tylko starczy u sił. I nadal będzie służył radą i pomocą tym młodym niewidomym, którzy chcieliby pójść jego śladem

Dwa dni później (10 kwietnia) Ryszard Gruszczyński wystąpił przed kamerami TV w programie „Co nam zostało z tych lat”, powtórzonym 17 kwietnia.  

       Pochodnia Czerwiec 1983