Gratulacje dla Hani

 

Źródło: Publikacja własna "WiM"  

 

Hanna Pasterny została jednym z pięciorga laureatów Konkursu "Człowiek bez barier 2011".  

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance zaszczytnego wyróżnienia.  

Do konkursu zgłosił ją poseł Marek Plura, a kwiaty i statuetkę wręczył Wojciech Skiba, prezes PFRON-u.. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaprezentować jej doświadczenia i przemyślenia. Z pewnością będzie to interesująca lektura. Sam fakt napisania wartościowej książki "Tandem w szkocką kratkę" zasługuje na naszą uwagę i uznanie dla jej autorki.  

 

A oto najważniejsze fakty z życia laureatki przedstawione w zgłoszeniu do Konkursu.  

"2007-2009 Uniwersytet Śląski Wydział Filologiczny Podyplomowe Studium Logopedii i Glottodydaktyki z Terapią Pedagogiczną

2001-2003 Akademia Pedagogiczna w Krakowie Wydział Neofilologii, specjalizacja literatura belgijska, magister filologii romańskiej

1998-2001 Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Jastrzębiu Zdroju, sekcja języka francuskiego"

Tak wygląda przygotowanie do pracy Pani Hani.  

 

A teraz jej praca i działalność - również ze zgłoszenia do Konkursu:

 

"09.2009-04.2010 Przedszkole Miejskie nr 24 z oddziałami specjalnymi w Jaworznie - logopeda

Od grudnia 2007 Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku - konsultantka ds. osób niepełnosprawnych

03-06.2007 Wolontariat Europejski w Lige (Belgia) - redagowanie artykułów, uczenie Turczynek francuskiego, pomoc w prowadzeniu zajęć logopedycznych w szkole dla niewidomych i niesłyszących

09-11.2006, 04.2004-02.2005 Biuro Poselskie Andrzeja Markowiaka w Rybniku - asystentka posła

11.2005 stowarzyszenie Szkoła Liderów w Warszawie - asystentka grupy w Szkole Liderów Organizacji Pozarządowych

11.2005-01.2006 Firma Ochrony Osób i Mienia Besta w Katowicach - telemarketer

09.2004-08.2005 Szkoła Podstawowa nr 21 w Jastrzębiu Zdroju - nauczyciel języka francuskiego"

 

Laureatka zna bardzo dobrze język francuski, dobrze angielski i hiszpański w stopniu podstawowym.

 

Osiągnięcia:

 

"2010 - wydanie książki "Tandem w szkocką kratkę"

2009 - wyróżnienie Lady D w kategorii "Aktywność społeczna"  

laureatka konkursu Radia Katowice "Temat na reportaż"

2008 - wydanie książki "Jak z białą laską zdobywałam Belgię"

2006 - drugie miejsce w okręgu w wyborach do rady miasta

2005 - pierwsza osoba niewidoma zakwalifikowana do udziału w Szkole Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego

2004 - I. miejsce w I. Jastrzębskim Dyktandzie

2003 - I. miejsce w konkursie "Interpelacja lepsza niż manifestacja"

1998 - odznaka Serviam (będę służył) przyznawana wyróżniającym się absolwentom szkół Urszulańskich"  

 

W uzasadnieniu wniosku czytamy:

 

"Hanna Pasterny jest bardzo aktywna. Bezinteresownie działa na rzecz innych. Jej postępowanie jest wzorem nie tylko dla niepełnosprawnych. Od wielu lat udziela się społecznie.  

Podczas studiów za propagowanie informacji w krajach francuskojęzycznych o życiu polskich niewidomych została honorowym członkiem Institut du Monde des Aveugles (Instytutu Świata Niewidomych) we Francji.  

Należała do grupki, która stworzyła Jastrzębską Sekcję Niewidomych, później przekształconą w koło Polskiego Związku Niewidomych. W jego zarządzie pełniła funkcję sekretarza, następnie wiceprzewodniczącej.  

Wiele działań na rzecz niepełnosprawnych podejmowała jako asystentka posła Andrzeja Markowiaka: dodawała im otuchy rozmową i radami, zorganizowała pokaz udźwiękowionych telefonów, przekonała kilku parlamentarzystów do odkupienia wycofywanych przez Kancelarię Sejmu zestawów komputerowych i przekazania ich stowarzyszeniom, namawiała instytucje do wzięcia udziału w programie Pitagoras i dostosowania ich dla niedosłyszących, interweniowała w sprawie niedostosowanych stron internetowych.  

Od lat pomaga laskowskiej bibliotece multimedialnej w negocjacjach z wydawnictwami, w celu udostępnienia niewidomym elektronicznej wersji ich publikacji.  

Jest wolontariuszką w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, dla którego wyszukuje informacje, robi korektę tekstów, tłumaczenia i uczestniczy w rekolekcjach. Jej rola polega na pisaniu na komputerze wszystkiego co jest mówione, by niesłyszący, mający resztki wzroku, mogli śledzić tekst na ekranie i w pełni brać w rekolekcjach udział.  

Od 2007 jest członkiem Powiatowej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych w Jastrzębiu-Zdroju, od 2011 też w Rybniku.  

W lipcu br. jako wolontariuszka pojechała ze stowarzyszeniem Oligos do Francji, by pomóc jako tłumaczka w nawiązaniu kontaktu z podobnymi organizacjami w mieście partnerskim.  

Podczas wolontariatu w Belgii dla grupy Turczynek zorganizowała wizytę w szkole dla niewidomych i niesłyszących. Było to bardzo ważne, gdyż w Turcji niepełnosprawność jest tematem tabu. Aktywnie włączyła się w życie belgijskiej parafii.  

W śląskich szkołach i na uczelniach prowadzi zajęcia tyflopedagogiczne i promujące wolontariat.  

Pracodawcom pomaga przełamywać lęk przed niepełnosprawnymi.  

W pracy zawodowej pomaga niepełnosprawnym w uzyskaniu informacji, redagowaniu pism, wypełnianiu formularzy.  

Współpracuje z rybnickim kołem Polskiego Związku Głuchych.  

Przekonała kilku niepełnosprawnych do wyjazdu na Europejski Wolontariat.  

Uczy brajla dzieci tracące wzrok.  

Współorganizowała międzynarodową konferencję o technologiach wspierających niewidomych, głuchoniewidomych i niesłyszących.  

Pomaga dr Marion Hersh z Uniwersytetu Glasgow w międzynarodowych badaniach o bezpieczeństwie na drodze głuchych, wzbogaceniu dla nich napisów w filmach i poruszaniu się osób z dysfunkcją wzroku".

To jednak nie jest koniec

 

"Nawiązała kontakt ze wszystkimi polskimi lotniskami, by ulepszyć ich procedury i kodeksy dotyczące niepełnosprawnych pasażerów, a przeznaczone dla nich formularze poszerzyć o rubrykę "Asysta dla pasażera z autyzmem lub zespołem Aspergera".  

Czyta projekty ustaw i wysyła posłom sugestie. To m.in. dzięki jej naciskom został zlikwidowany art. 80 Kodeksu Cywilnego utrudniający niewidomym założenie bankowego konta czy otrzymanie kredytu.  

W imieniu przewodniczącego Europarlamentu prof. Jerzego Buzka, którego jest społeczną asystentką, odpowiada na listy stowarzyszeń i pomaga mu w przygotowaniu wystąpień dotyczących niepełnosprawnych. Czasem reprezentuje go na spotkaniach.  

Współpracuje z European Disability Forum.  

Aktywnie działała na rzecz dostępności dla niepełnosprawnych internetowego samospisu i wprowadzenia brajlowskich nakładek na karty wyborcze. Stara się o udźwiękowienie jastrzębskich i rybnickich autobusów i przeniesienie na polski grunt obchodzonej w wielu krajach Niedzieli Autyzmu w Kościele Katolickim.  

Niepełnosprawnym uczniom i studentom załatwiła zniżki w prywatnej firmie przewozowej.  

W swoich artykułach i książkach propaguje integrację pełno- i niepełnosprawnych.  

Nie ogranicza się wyłącznie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W parafialnej gazetce opublikowano jej artykuły mające na celu przybliżenie czytelnikom judaizmu i piękna Izraela.  

Dzięki Hani w Jastrzębiu w nocy zostały wyłączone sygnały karetek, a na jej osiedlu powstał chodnik.  

Kilka lat temu zaproponowano jej członkostwo w radzie osiedla. Musiała odmówić ze względu na brak czasu i wyjazd do Belgii. Ma stały kontakt z radnymi i podpowiada im różne ulepszenia.  

Jest członkiem rowerowego klubu w Jastrzębiu. Zgłosiła się jako wolontariuszka na organizowany w Rybniku Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, by pomóc zagranicznym gościom.  

Ma duży potencjał, jest otwarta, przedsiębiorcza, konsekwentna, wytrwała, ambitna, kreatywna, odpowiedzialna, nie boi się wyzwań i nietypowych zadań. Chętnie zdobywa nowe umiejętności".

Wiedza i Myśl  grudzień 2011