aaa3.  

 Zakończenie kursu szkoleniowego dla aktywu spółdzielni niewidomych  

Dnia 25 czerwca bieżącego roku zakończył się kurs sześciotygodniowy dla członków zarządu i rad nadzorczych spółdzielni ociemniałych w Ośrodku Szkoleniowym Niewidomych w Bydgoszczy. Na kurs przyjechało dwadzieścia siedem osób  z  szesnastu spółdzielni. W międzyczasie z różnych powodów dwie osoby zrezygnowały, a kurs z dobrymi wynikami ukończyło dwadzieścia pięć osób. Siedem otrzymało nagrody książkowe za wyróżnienia w nauce: Marianna Nowicka i Adam Albin z Bytomia, Białobrzeski ze spółdzielni w Rynie, Mieczysław Kraus i Marian Kociszewski z Łodzi, Stanisław Turek ze Szczecina oraz Józef Zysiak z Gdańska- Jelitkowa.   

Na zakończenie kursu przybył prezes Stanisław Madej, który wyjaśnił cały szereg nowych problemów, stojących przed spółdzielczością. Miniony kurs prócz normalnych zajęć urozmaicony był szeregiem ciekawych imprez teatralnych, artystyczno-rozrywkowych, spotkań z literatami, odczytów i wycieczek. W dniu 24 czerwca przystąpiono do radiofonizacji całego Ośrodka. W dniu 1 września rozpocznie się drugi kurs metalowy, na który przybyło                                     dwudziestu sześciu kursantów.   

Słuchacze kursu jako aktyw spółdzielczy, omawiając na swym zebraniu całokształt zagadnień niewidomych, postanowili wystąpić do Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z wnioskiem o zwołanie krajowej narady roboczej przedstawicieli wszystkich spółdzielni niewidomych oraz zainteresowanych resortów i instytucji. Przedmiotem takiej narady powinny być następujące sprawy:   

1. szkolenie zawodowe niewidomych,  

2. organizacja warsztatów pracy dla niewidomych,  

b3. zaopatrzenie w surowiec spółdzielni niewidomych,   

4. wprowadzenie ogólnokrajowych norm dla niewidomych,   

5. wyodrębnienie spółdzielczości niewidomych w samodzielny wydział, obejmujący wszystkie sprawy spółdzielni niewidomych ze względu na specyficzny charakter zagadnień i w oparciu o bogate doświadczenie Związku Radzieckiego,  

b6. uregulowanie sprawy czasu pracy i wypoczynku niewidomych jako inwalidów ciężko poszkodowanych,  

7. sprawy socjalno- bytowe niewidomych.  

Na krajową naradę roboczą winny przybyć: z każdej spółdzielni jeden niewidomy członek zarządu spółdzielni, kierownik techniczny, dwóch aktywnych niewidomych z produkcji oraz kierownictwo Ośrodka Szkolenia Niewidomych w Bydgoszczy i inspektor - lekarz przy Wojewódzkim Związku Spółdzielczości Pracy.   

Powyższy wniosek został wysłany do CZSP oraz do wiadomości zainteresowanych czynników.   

Pochodnia, sierpień 1955